Asosiy e’tibor ommaviy sport va Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlikka qaratildi. Prezidentimiz 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan o‘yinlarga hozirdan tayyorgarlik ko‘rish, turli sport turlarini faol rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Sport vazirligi va olimpiya qo‘mitalari tomonidan natijalarni yaxshilash uchun qanday imkoniyatlardan foydalanish mumkinligi tahlil qilindi. Masalan, yengil atletika va suv sporti yo‘nalishlari o‘nlab yo‘nalishlarni o‘z ichiga olgan bo‘lsa-da, Olimpiadada faqat bir nechta o‘zbekistonlik sportchilar ishtirok etishdi. Shuningdek, tennis, o‘q otish, gimnastika, velosport, yunon-rum kurashi, qilichbozlik va jamoaviy o‘yinlar kabi sport turlari salohiyati mavjud. Sport federatsiyalari ishini va o‘quv-mashg‘ulot jarayonini yaxshilash rejalashtirilgan.
Kelgusi yili O‘zbekistonda yoshlar o‘rtasida Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari o‘tkaziladi. Shu maqsadda Toshkentda Olimpiya shaharchasi barpo etilmoqda, u sportchilarning mashg‘ulot va tayyorgarlik markaziga aylanadi. O‘yinlar o‘tkazilgandan so‘ng, ushbu infratuzilmadan samarali foydalanish, sport majmualarini boshqarish va tadbirlarni o‘tkazishni ta’minlaydigan “Aqlli shahar” konsepsiyasini joriy etish rejalashtirilgan.
Qishki sport turlari, xususan, xokkeyni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonda to‘rtta xokkey klubi va uchta sport inshooti faoliyat ko‘rsatmoqda. 2023-yilda yoshlar terma jamoasi Osiyo va Okeaniya kubogida birinchi o‘rinni egallagan bo‘lsa, bu yil O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilgan musobaqada 18 yoshgacha bo‘lganlar jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Shu bois Olimpiya shaharchasida xokkeyni rivojlantirish va ushbu sport turi uchun yangi majmua qurish taklifi bildirildi.

Шавкату Мирзиёеву представили планы по развитию спорта
Основное внимание уделили массовому спорту и подготовке к олимпийским играм. Президент отметил, что уже сейчас нужно начинать подготовку к играм в Лос-Анджелесе, которые пройдут в 2028 году, и активно развивать разные спортивные дисциплины.
Министерство спорта и олимпийские комитеты проанализировали, какие возможности можно использовать для повышения результатов. Например, в лёгкой атлетике и водных видах спорта на Олимпиаде было заявлено только несколько спортсменов из Узбекистана, хотя эти направления включают десятки дисциплин. Есть также потенциал в таких видах спорта, как теннис, стрельба, гимнастика, велоспорт, греко-римская борьба, фехтование и командные игры. Планируется улучшить работу спортивных федераций и учебно-тренировочный процесс.
В следующем году в Узбекистане пройдут Азиатские и Паразиатские игры среди молодёжи. Для этого в Ташкенте строится Олимпийский городок, который станет центром для тренировок и подготовки спортсменов. После проведения игр планируется эффективно использовать эту инфраструктуру, внедрив концепцию «Умный город», которая обеспечит управление спортивными комплексами и проведение мероприятий.
Отдельное внимание уделили развитию зимних видов спорта, в частности хоккея. В Узбекистане уже действуют четыре хоккейных клуба и три спортивных сооружения. В 2023 году юношеская сборная страны заняла первое место на Кубке Азии и Океании, а в этом году победу одержала команда до 18 лет на соревнованиях, которые впервые прошли в Узбекистане. В связи с этим предложено развивать хоккей и построить новый комплекс для этого вида спорта в Олимпийском городке.