O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (MOQ) rahbariyati Og‘ir atletika federatsiyasi va Yengil atletika federatsiyasining 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik borasidagi taqdimotlari bilan tanishdi.
Sport vaziri o‘rinbosari va Og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov og‘ir atletika sport turini rivojlantirish rejalarini taqdim etdi. U o‘z nutqida iqtidorli sportchilarni milliy musobaqalar orqali saralab olish va xalqaro musobaqalarda ishtirok etishning muhimligini ta’kidladi, shuningdek, murabbiylar malakasini oshirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Misrlik milliy murabbiy Xolid Hasan hozirda Bahraynda o‘tkazilayotgan jahon chempionati terma jamoa sportchilari darajasini baholashga yordam berishini, Qatarda bo‘lib o‘tadigan yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionati esa istiqbolli sportchilarni aniqlash uchun yana bir imkoniyat bo‘lishini ta’kidladi.
Yengil atletika federatsiyasi ham o‘z rejalarini taqdim etdi. Terma jamoa bosh murabbiyi Go‘zal Xubbiyeva jamoada iqtidorli yoshlar borligi va ushbu sport turida O‘zbekistonning mavqeini mustahkamlash zarurligini ma’lum qildi. Ta’kidlanishicha, yengil atletika Olimpiya medallarining asosiy manbai hisoblanadi, biroq so‘nggi yillarda O‘zbekiston terma jamoasining bu yo‘nalishdagi natijalari kutilgandan past bo‘lgan.
Muhokama davomida har ikki federatsiya vakillari O‘zbekiston delegatsiyasini 2028-yilgi Olimpiadaga tayyorlash bo‘yicha Prezident qarori loyihasiga kiritiladigan takliflarni ilgari surdilar. Asosiy e’tibor sportchilarni sifatli saralash, murabbiylar tarkibini kuchaytirish va tayyorgarlik darajasini oshirish uchun xalqaro musobaqalardan samarali foydalanishga qaratildi.

НОК обсудил подготовку атлетов к Олимпиаде-2028
Руководство Национального олимпийского комитета (НОК) Узбекистана ознакомилось с презентациями Федерации тяжёлой атлетики и Федерации лёгкой атлетики, посвящёнными подготовке к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Заместитель Министра спорта и первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Шахрулло Махмудов представил планы развития тяжёлой атлетики. В своём выступлении он отметил необходимость отбора талантливых спортсменов через национальные соревнования и их участия в международных турнирах, а также подчеркнул важность повышения квалификации тренеров.
Национальный тренер Холид Хасан из Египта отметил, что текущий чемпионат мира в Бахрейне помогает оценить уровень спортсменов сборной, а предстоящий чемпионат Азии среди молодёжи в Катаре станет ещё одной возможностью для поиска перспективных атлетов.
Федерация лёгкой атлетики также представила свои планы. Главный тренер сборной Гузаль Хуббиева сообщила о наличии талантливой молодёжи в команде и о необходимости укрепления позиций Узбекистана в этом виде спорта. Было отмечено, что лёгкая атлетика является основным источником олимпийских медалей, но за последние годы результаты сборной Узбекистана в этом направлении были ограничены.
В ходе обсуждения представители обеих федераций предложили инициативы, которые войдут в проект Постановления Президента о подготовке делегации Узбекистана к Олимпиаде-2028. Основной акцент сделан на качественном отборе спортсменов, усилении тренерского состава и максимальном использовании международных соревнований для повышения уровня подготовки.