Andijonda Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik rejalari muhokama etildi
Sport vazirligi va Milliy olimpiya qo‘mitasi vakillari yirik sport musobaqalariga tayyorgarlik ko‘rish sharoitlarini o‘rganish maqsadida Andijon viloyatiga tashrif buyurdilar.
Dastlab, rasmiylar shu yil o‘z infratuzilmasini yangilagan Andijon shahridagi “Universal” sport majmuasini ko‘zdan kechirdilar. Majmua allaqachon futzal bo‘yicha jahon chempionatining sakkiz o‘yinini o‘tkazgan va hozirda jamoaviy sport turlarini o‘tkazishga to‘liq tayyor. Mutaxassislar arenadan yirik musobaqalarga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, respublika va xalqaro turnirlarni o‘tkazish uchun foydalanishni tavsiya etdilar. Bundan tashqari, Baliqchi va Asaka tumanlaridagi bolalar va o‘smirlar sport maktablarining faoliyati ko‘rib chiqildi.
So‘ngra ishchi guruh Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markaziga tashrif buyurdi. Bu hududdagi asosiy o‘quv muassasasi bo‘lib, mutaxassislar o‘quvchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlarni o‘rganib, mashg‘ulotlar jadvali bilan tanishdilar. Hokimiyat, viloyat sport boshqarmasi va federatsiyalar vakillari bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda Andijon boks maktabi faoliyatini yaxshilash va o‘tloq xokkeysini qayta tiklash bo‘yicha rejalar muhokama qilindi. Bu sport turi ilgari viloyatda mashhur bo‘lgan.
Yakunida viloyatning yuqori darajadagi sport turlarida natijalarni yaxshilash bo‘yicha vazifalar va takliflar belgilab olindi.

В Андижанской области обсудили планы подготовки к Олимпийским играм
Представители Министерства спорта и Национального Олимпийского комитета посетили Андижанскую область с целью изучить условия для подготовки к крупным спортивным событиям.
В первую очередь, официальные лица осмотрели спортивный комплекс «Универсал» в городе Андижан, который в этом году обновил свою инфраструктуру. Комплекс уже принимал восемь матчей чемпионата мира по футзалу и сейчас полностью готов для проведения командных видов спорта. Специалисты предложили использовать арену для подготовки к крупным соревнованиям, а также для проведения республиканских и международных турниров. Кроме того, были рассмотрены вопросы работы детско-юношеских спортивных школ в Балыкчинском и Асакинском районах.
Затем рабочая группа посетила Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Это главное учебное заведение региона, и специалисты изучили условия для учеников, а также ознакомились с графиком занятий. В ходе совещания с представителями хокимията, регионального управления спорта и федераций обсуждались планы по улучшению работы Андижанской школы бокса и возрождению хоккея на траве, который в прошлом был популярен в области.