O'zbekiston beshinchi jahon ko'chmanchi o'yinlarida ishtirok etadi
Butunjahon ko’chmanchilar o’yinlari (VIK) — bu etnik sport turlari bo’yicha xalqaro musobaqalar. O’yinlar 8-14 sentyabr kunlari Ostona shahrida bo’lib o’tadi.
Musobaqalar ko’chmanchi xalqlarning an’anaviy o’yinlariga asoslangan. VIK etno-sport va etno-madaniy harakatni rivojlantirishga qaratilgan. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “etnosportni ommalashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi qaroriga muvofiq mamlakat ot sporti bo’yicha xalqaro musobaqalarda ishtirok etadi.
Bo’lajak o’yinlar munosabati bilan O’zbekiston sport vazirligida va jahon ko’chmanchi o’yinlariga tayyorgarlik ko’rish bo’yicha yig’ilish bo’lib o’tdi. Unda sport vazirining o’rinbosari Shahrillo Mahmudov, O’zbekiston ot sporti federatsiyasi rasmiylari va vakillari ishtirok etdi. Uchrashuvda o’yinlarga joriy tayyorgarlik muhokama qilindi, yig’ilish yakunida esa musobaqalarni puxta tashkil etish va eng yaxshi sportchilarni tanlash bo’yicha ko’rsatmalar berildi.

Узбекистан примет участие в пятых всемирных играх кочевников
Всемирные игры кочевников (ВИК) — это международные соревнования по этническим видам спорта. Игры пройдут с 8 по 14 сентября в Астане.
В основу соревнований положены традиционные игры кочевых народов. ВИК направлены на развитие этноспортивного и этнокультурного движения. Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по популяризации и развитию этноспорта», страна примет участие в международных соревнованиях по конному спорту.
В связи с предстоящими играми в Министерстве спорта Узбекистана прошло совещание по подготовке к V Всемирным играм кочевников. В нём приняли участие заместитель министра спорта Шахрилло Махмудов, официальные лица и представители федерации конного спорта Узбекистана. На встрече обсудили текущую подготовку к играм, а в завершение совещания были даны указания на тщательную организацию соревнований и отбор лучших спортсменов.