O'zbekistonning Parij-2024 Olimpiya o'yinlarida ishtirok etishi tafsilotlari
Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrat muzeyida O’zbekiston delegatsiyasining bo’lajak musobaqalarda ishtirok etishiga bag’ishlangan matbuot anjumani bo’lib o’tdi. Tadbirda O’zbekiston sport vaziri Adham Ikromov va MOQ bosh kotibi Oybek Qosimov ishtirok etdi.
Sport vazirining so’zlariga ko’ra, uch yillik malaka siklida Prezident va davlat sportchilarni tayyorlash uchun barcha shart-sharoitlarni yaratgan. Natijada 90 nafar o’zbek sportchisi sportning 19 turi bo’yicha 75 ta yo’llanma qo’lga kiritdi. O’zbekiston futbol, ayollar kurashi, suvga sakrash va kamondan otish bo’yicha debyut qiladi.
Shuningdek, sportchilarni tanlash halol raqobat va adolatli mezonlar asosida, trenerlar shtabi hozirgi sport formasi haqidagi fikrini hisobga olgan holda amalga oshirilganligi qayd etildi. Boks va dzyudo misolida sportchilarni tayyorlash yakuniy bosqichda ekanligi va barcha o’zbek sportchilaridan yuqori natijalar kutilayotgani ta’kidlandi.

Подробности участия Узбекистана в Олимпийских играх Париж-2024
В музее Олимпийской и Параолимпийской славы прошла пресс-конференция, посвященная участию делегации Узбекистана в предстоящих соревнованиях. В мероприятии приняли участие министр спорта Узбекистана Адхам Икрамов и генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
Министр спорта рассказал, что за трехлетний квалификационный цикл Президент и государство создали все условия для подготовки спортсменов. В результате 90 узбекских атлетов завоевали 75 путевок по 19 видам спорта. Узбекистан дебютирует в футболе, женской борьбе, прыжках в воду и стрельбе из лука.
Также было отмечено, что отбор спортсменов проводился на основе честной конкуренции и справедливых критериев, с учетом мнения тренерского штаба о текущей спортивной форме. На примере бокса и дзюдо подчеркнули, что подготовка спортсменов находится на завершающей стадии, и от всех узбекских атлетов ожидают высоких результатов.