O‘zbekistonda kikboksing bo‘yicha jahon kubogining ochilish marosimi o‘tkazildi
Toshkentda kikboksing bo‘yicha jahon kubogi o‘tkazilmoqda. “Universal” sport majmuasida nufuzli musobaqaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tantanali tadbirda Jahon kikboksing uyushmasi raisi Roy Beyker, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan e’tirof etilgan Xalqaro sport federatsiyalari uyushmasi (ARISF) rahbari Rafael Kyulli, O‘zbekiston sport vaziri Adham Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bosh kotibi Oybek Qosimov va O‘zbekiston kikboksing uyushmasi raisi Asadjon Xo‘jayev ishtirok etdilar.
Rasmiy shaxslar o‘z nutqlarida O‘zbekistonda sportni rivojlantirishga qaratilayotgan e’tiborni ta’kidlab o‘tdilar. Bunday nufuzli xalqaro musobaqalarning o‘tkazilishi buning yaqqol misolidir. Shuningdek, o‘zbekistonlik sportchilarning Parij-2024 Olimpiadasidagi muvaffaqiyatlari mamlakatimizda sportga berilayotgan e’tiborning yorqin ifodasi ekanligi alohida qayd etildi.
Tantanali marosimdan so‘ng musobaqalar boshlandi. 29-sentyabrgacha davom etadigan kikboksing bo‘yicha jahon kubogida 53 mamlakatdan 1200 nafar sportchi ishtirok etmoqda.

В Узбекистане состоялась церемония открытия Кубка мира по кикбоксингу
В Ташкенте проходит Кубок мира по кикбоксингу. В спортивном комплексе «Универсал» состоялась церемония открытия престижных соревнований.
На торжественном мероприятии присутствовали президент Всемирной ассоциации кикбоксинга Рой Бейкер, глава Международной ассоциации спортивных федераций (ARISF), признанной МОК, Рафаэль Кюлли, Министр спорта Узбекистана Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и президент Ассоциации кикбоксинга Узбекистана Асаджон Ходжаев.
Во время своих выступлений официальными лицами было отмечено внимание, которое уделяется развитию спорта в Узбекистане. Одним из ярких примеров стало проведение таких значимых международных соревнований. Было также подчеркнуто, что успех узбекских спортсменов на Олимпийских играх в Париже-2024 демонстрирует важность, придаваемую спорту в стране.
После торжественной церемонии начались соревнования. В Кубке мира по кикбоксингу, который продлится до 29 сентября, примут участие 1200 спортсменов из 53 стран.