Qirg‘iz futboli qanday o‘zgargan
Qirg‘iziston terma jamoasining 2019-yilgi Osiyo kubogida ishtirok etishi muhim voqealardan biri bo‘lib, mamlakat futboli uchun tarixiy yutuqqa aylandi. Birlashgan Arab Amirliklarida milliy jamoamiz guruh bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tib, 1/8 finalga yetib bordi. Pley-off bosqichida qirg‘izistonliklar turnir mezboni — BAA jamoasiga qo‘shimcha vaqtda 2:3 hisobida mag‘lub bo‘lishdi.
Tajribali murabbiy Aleksandr Krestinin rahbarligida Qirg‘iziston terma jamoasi sezilarli muvaffaqiyatlarga erishdi va bu murabbiylik tajribasi uning “Bunyodkor” va “Lokomotiv” kabi klublardagi keyingi faoliyati uchun poydevor bo‘ldi. O‘tgan yili terma jamoa o‘z tarixida ilk bor jahon chempionati saralash turnirining uchinchi bosqichiga chiqdi, bu ham qirg‘iz futboli tarixidagi muhim qadam bo‘ldi.
Biroq o‘zgarishlar nafaqat terma jamoaga, balki klub futboliga ham ta’sir ko‘rsatdi.
2024-yil 20-dekabrda “Qirg‘iziston professional futbol ligasi” (QPFL) assotsiatsiyasi Yuridik shaxslar birlashmasi a’zolarining Umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda yangi a’zolarni qabul qilish va o‘tgan mavsumda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi hisobot kabi muhim masalalar ko‘rib chiqildi.
Yangiliklar orasida to‘rtta yangi klubni: Bishkekning “Aziyagol”, Qorako‘lning “Bars”, “Bishkek siti” va O‘zgenning “O‘zgo‘n” jamoalarini qabul qilish to‘g‘risidagi qaror ham bor edi.
Shunday qilib, Qirg‘iziston Premer-ligasi jamoalari o‘rtasidagi 2025-yilgi mavsumda o‘tkaziladigan chempionatda 14 ta klub ishtirok etadi. Bu esa mamlakatda futbolga qiziqish ortib borayotgani va futbol infratuzilmasi rivojlanayotganidan dalolat beradi.

Как менялся кыргызский футбол
Футбол в Кыргызстане привлекает внимание в основном в период крупных международных турниров, таких как Кубок Азии.
Одним из значимых событий стало участие сборной Кыргызской Республики в Кубке Азии 2019 года, что стало историческим достижением для футбола страны. В Объединенных Арабских Эмиратах наша сборная успешно прошла групповой этап и вышла в 1/8 финала. На стадии плей-офф кыргызстанцы встретились с командой хозяев турнира — ОАЭ, уступив в дополнительное время с результатом 2:3.
Под руководством опытного тренера Александра Крестинина сборная Кыргызстана добилась значительных успехов, и этот тренерский стаж стал основой для его дальнейшей работы в клубах, таких как «Бунёдкор» и «Локомотив». В прошлом году сборная, впервые в своей истории, вышла в третий этап отборочного турнира чемпионата мира, что также стало важной вехой в истории кыргызского футбола.
Однако перемены затронули не только сборную, но и клубный футбол.
20 декабря 2024 года состоялось Общее собрание членов Объединения юридических лиц ассоциации «Кыргызской профессиональной футбольной лиги» (КПФЛ). На встрече были рассмотрены важные вопросы, включая принятие новых членов и отчёт о проделанной работе в прошедшем сезоне.
В числе нововведений было решение о принятии четырех новых клубов: «Азиягол» из Бишкека, «Барс» из Каракола, «Бишкек сити» и «Өзгөн» из Узгена.
Таким образом, в чемпионате Кыргызстана среди команд Премьер-Лиги сезона 2025 года примут участие 14 клубов, что свидетельствует о росте интереса и развитии футбольной инфраструктуры в стране.