O‘zbekistonda veloklublar faoliyati kuchaytiriladi
Milliy olimpiya qo‘mitasining 2028-yil Los-Anjelesda o‘tkaziladigan yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishida O‘zbekiston velosport federatsiyasining rejalari muhokama qilindi.
Bu sport turi Olimpiadada eng raqobatbardosh turlardan biri bo‘lib, unda ko‘plab litsenziyalar va medallar o‘ynaladi. Biroq, oxirgi o‘yinlarda o‘zbekistonlik sportchilar faqat bir nechta yo‘llanma olishga erishdilar. Bu holat tanqid ostiga olinib, kelajakda milliy terma jamoamiz nafaqat ko‘proq litsenziyalar qo‘lga kiritishi, balki medallar uchun ham kurashishi zarurligi ta’kidlandi.
Federatsiya mas’ullarining aytishicha, bu maqsadga erishish uchun jamoaga uchta xorijlik murabbiy jalb qilingan bo‘lib, ular har ikkala — kattalar va yoshlar terma jamoalari bilan ishlaydilar. Shuningdek, Federatsiyaning moddiy-texnik sharoitlari ko‘rib chiqildi, klublar faoliyatini kuchaytirish va ularning xalqaro musobaqalarda ishtirokini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama etildi.

В Узбекистане усилят деятельность велоклубов
На одном из заседаний Национального олимпийского комитета, посвящённого подготовке к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе, были обсуждены планы Федерации велосипедного спорта Узбекистана.
Этот вид спорта является одним из самых конкурентных на Олимпиаде, где разыгрывается большое количество лицензий и медалей. Однако на последних Играх узбекские спортсмены смогли получить лишь несколько путёвок. Этот момент был отмечен и подвергнут критике, с акцентом на то, что в будущем отечественная сборная должна не только завоевать больше лицензий, но и бороться за медали.
Ответственные лица Федерации сообщили, что для достижения этой цели в команду привлечены три зарубежных тренера, которые будут работать с обеими сборными — взрослой и молодежной. Также были осмотрены материально-технические условия Федерации, обсуждены меры по усилению деятельности клубов и их участию в международных соревнованиях.