"Paxtakor" 2024-yilgi rejalarini e’lon qildi va yangi bosh murabbiyni tanishtirdi
Mavsum yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumanida Toshkentning “Paxtakor” klubi rahbariyati klubning yangi rivojlanish yo‘nalishini ma’lum qildi va bosh murabbiy Pedro Moreyrani taqdim etdi.
Klub prezidenti Jahongir Ortiqxo‘jayev ta’kidlashicha, yakunlangan mavsumda 6-o‘rin muvaffaqiyatsizlik emas, chunki klub asosiy e’tiborni yoshlarni rivojlantirishga qaratgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy maqsad nafaqat muvaffaqiyatli o‘yin ko‘rsatish, balki "Paxtakor‘ning Osiyoning eng kuchli jamoalari bilan raqobatlasha oladigan kuchli va barqaror klub sifatidagi obro‘sini shakllantirishdan iborat.
“Paxtakor” bir nechta legionerlar, jumladan, Dragan Cheran, Pavel Pavlyuchenko va Kimi Merka bilan xayrlashadi. Shuningdek, klub iroqlik futbolchi Bashar Rezan bilan kelishuvga erishdi va bosh murabbiy bilan maslahatlashgandan so‘ng yana beshtagacha o‘yinchini jamoaga qo‘shib olishni rejalashtirmoqda.
Klubning 2024-yilga mo‘ljallangan byudjeti qariyb 100 milliard so‘mni tashkil etadi, ammo bu mablag‘ stadionni qayta qurish va futbol akademiyasidagi sharoitlarni yaxshilash uchun oshiriladi.
Ilgari Yevropa klublarida yordamchi murabbiy bo‘lib ishlagan Pedro Moreyra yorqin va chiroyli o‘yin orqali muxlislarni stadionga qaytarishga tayyorligini bildirdi. U yoshlar bilan ishlash muhimligini ta’kidlab, “Paxtakor” akademiyasi faoliyatini yuqori baholadi.
“Har bir g‘alaba bizni sovringa yaqinlashtiradi. Biz klubni Chempionlar ligasiga qaytarishimiz va muxlislarga yuqori darajadagi futbolni namoyish etishimiz kerak,” dedi Moreyra. Shuningdek, u mahalliy murabbiylar bilan hamkorlik qilishga va maydonlar sifati bilan bog‘liq muammolarni hal etishga tayyor ekanligini bildirdi.
So‘zining yakunida Moreyra hozirda klub direktorlar kengashiga a’zo bo‘lgan va prezident maslahatchisi lavozimini egallagan Maksim Shatskix bilan faol hamkorlik qilishini ta’kidladi.
Yangi mavsum “Paxtakor” uchun ham natijalar, ham uzoq muddatli strategiyani shakllantirish nuqtai nazaridan burilish nuqtasi bo‘lishga va’da bermoqda.

«Пахтакор» озвучил планы на 2024 год и представил нового главного тренера
На пресс-конференции, посвящённой итогам сезона, руководство ташкентского «Пахтакора» объявило о новом курсе развития клуба и представило главного тренера Педро Морейру.
Президент клуба Жахонгир Артыкхождаев отметил, что 6-е место в завершившемся сезоне не является провалом, так как клуб сосредоточился на развитии молодёжи. По его словам, главной целью остаётся не только успешная игра, но и формирование репутации «Пахтакора» как сильного и стабильного клуба, способного конкурировать с лучшими командами Азии.
«Пахтакор» попрощается с несколькими легионерами, включая Драгана Черана, Павла Павлюченко и Кими Мерка. Также клуб уже достиг соглашения с иракским футболистом Башаром Резаном и планирует подписать ещё до пяти игроков после консультаций с главным тренером.
Смета клуба на 2024 год составит около 100 млрд сумов, но она будет увеличена для реконструкции стадиона и улучшения условий в футбольной академии.
Педро Морейра, ранее работавший ассистентом в европейских клубах, заявил о готовности вернуть болельщиков на стадионы через яркую и красивую игру. Он отметил важность работы с молодёжью и похвалил деятельность академии «Пахтакора».
«Каждая победа приблизит нас к трофеям. Мы должны вернуть клуб в Лигу чемпионов и показать болельщикам футбол высокого уровня», — подчеркнул Морейра. Он также выразил готовность сотрудничать с местными тренерами и решать проблемы, связанные с качеством полей.
В завершение Морейра отметил, что будет активно взаимодействовать с Максимом Шацких, который теперь входит в совет директоров клуба и станет советником президента.
Новый сезон обещает стать переломным для «Пахтакора» как в плане результатов, так и в формировании его долгосрочной стратегии.