Osiyo kubogi-2027 Saudiya Arabistonida o‘tkaziladi
2027-yilgi futbol bo‘yicha Osiyo kubogi 7-yanvardan 5-fevralgacha Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tadi. Musobaqaga Ar-Riyod, Jidda va Al-Xubar shaharlari mezbonlik qilishini Osiyo futbol konfederatsiyasi ma’lum qildi.
Mamlakat poytaxti Ar-Riyodda o‘yinlar beshta stadionda, jumladan, Qirol Fahd nomidagi sport shaharchasi, Qirol Saud universiteti stadioni va "Qirollik arenasi‘da o‘tkaziladi. Jiddada matchlar ikki maydonchada: Qirol Abdulla nomidagi sport shaharchasi va Shahzoda Abdulla Al-Faysal nomidagi sport shaharchasida bo‘lib o‘tadi. Al-Xubarda xalqaro musobaqalarni o‘tkazishga tayyor bo‘lgan zamonaviy arena qurilishi yakuniga yetkazildi.
Turnirda 24 ta milliy terma jamoa ishtirok etadi. Hozirgi vaqtda 18 ta jamoa, shu jumladan O‘zbekiston terma jamoasi ham final bosqichiga chiqishni ta’minladi. Qolgan oltita yo‘llanma 2025-yilning mart oyida saralashning yakuniy bosqichida o‘ynab olinadi. Unda 24 ta jamoa oltita guruhga taqsimlanadi. Guruh g‘oliblari asosiy turnirga yo‘l oladi.

Кубок Азии-2027 пройдет в Саудовской Аравии
Кубок Азии по футболу 2027 года состоится с 7 января по 5 февраля в Саудовской Аравии. Турнир примут города Эр-Рияд, Джидда и Эль-Хубар, сообщает Азиатская конфедерация футбола.
В столице страны, Эр-Рияде, матчи пройдут на пяти стадионах, включая Спортивный город имени Короля Фахда, Стадион Университета Короля Сауда и «Арену Королевства». Джидда примет игры на двух аренах: Спортивном городе имени Короля Абдаллы и Спортивном городе имени Принца Абдаллы Аль-Фейсала. В Эль-Хубаре завершено строительство современной арены, которая готова к проведению международных соревнований.
В турнире примут участие 24 национальные сборные. На данный момент 18 команд, включая сборную Узбекистана, уже обеспечили себе место в финальной стадии. Оставшиеся шесть путевок будут разыграны в марте 2025 года в рамках финального этапа квалификации, где 24 команды будут разделены на шесть групп. Победители групп выйдут в основной турнир.