O‘zbekiston Prezidenti sport va mamlakatning olimpiya harakatiga katta hissa qo‘shgan sportchilar va murabbiylarning yuksak yutuqlarini ta’kidlab o‘tgan farmonni imzoladi.
“El-yurt hurmati” ordeni bilan milliy boks va taekvondo terma jamoalari a’zolari taqdirlandi. Xususan, Dostonov Hasanboy, Jalolov Bahodir va Rashitov Ulug‘bek taekvondoda o‘zlarini ko‘rsatgan va xalqaro maydondagi yutuqlari uchun mukofotga sazovor bo‘lishdi. Erkin kurashchi Jamolov Razambek, dzyudochi Keldiёrova Diyoraga, shuningdek, bokschilar Muydinhujayev Asadhuje, Mullojonov Lazizbek va Xalokov Abdumalik “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoniga sazovor bo‘lishdi.
Bundan tashqari, sport turlarida yuqori natijalarga erishgan sportchilarga “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” unvoni berildi. Mukofotlanganlar orasida Abdulloyev Gulomjon (erkin kurash), Juraev Akbar (og‘ir atletika), Osipova Svetlana (taekvondo) va Yusupov Alisher (dzyudo) bor. Ushbu yili murabbiylar, o‘z shogirdlarining muvaffaqiyatlarida muhim rol o‘ynaganlar “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozlari” faxriy unvoni bilan taqdirlandilar. Ular orasida Azizov Ulug‘bek, Kiyamova Nella (dzyudo), shuningdek, bokschilar murabbiyi Tuychiyev Alisher bor. “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan Boks federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Polatov Saken va Taekvondo assotsiatsiyasi raisi Toshmatov Sherzod mukofotlandi.
Bundan tashqari, xalqaro sport aloqalarini mustahkamlashga hissa qo‘shgan murabbiylar va sportchilar “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandilar. Ular orasida O‘zbekiston milliy boks terma jamoasi bosh murabbiyi Qilichev Tulkin, Andijon viloyati sport jang san’ati bo‘yicha ixtisoslashgan sport maktabi bokschilar murabbiyi Toygonbayev Ziyatdinbek, O‘zbekiston milliy dzyudo terma jamoasi a’zosi Turaboyev Muzaffarbek va O‘zbekiston milliy taekvondo terma jamoasi murabbiyi Xan Pavel bor. Shuningdek, “Sog‘lom avlod uchun” II darajali ordeni bilan yangi avlod sportchilarini tayyorlashda katta hissa qo‘shgan murabbiylar taqdirlandilar — G‘ofurov Davron (boks), Qilichev Farrux (boks), Mansurova Dilshoda (Toshkent tumani sport maktabi direktori), Mirzajanov Farhod (og‘ir atletika) va Xudayberganov Jamshid (dzyudo).

Шавкат Мирзиёев наградил 26 спортсменов и тренеров за высокие результаты на Олимпиаде
Президент Узбекистана подписал указ, в котором отмечены выдающиеся достижения спортсменов и тренеров, внесших значительный вклад в развитие спорта и олимпийского движения страны.
Орденом «Эл-юрт ҳурмати» награждены члены национальных сборных команд по боксу и тхэквондо. Так, Дусматов Хасанбой, Жалолов Баходир и Рашитов Улугбек, проявившие себя в тхэквондо, были удостоены награды за их достижения на международной арене. Почетного звания «Ўзбекистон ифтихори» удостоились Жамалов Разамбек, выступающий в вольной борьбе, дзюдоистка Келдиёрова Диёра, а также боксеры Муйдинхужаев Асадхуже, Мулложонов Лазизбек и Халоков Абдумалик.
Кроме того, звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» присвоено спортсменам, достигшим высоких результатов в своих видах спорта. Среди награжденных — Абдуллаев Гуломжон (вольная борьба), Джураев Акбар (тяжелая атлетика), Осипова Светлана (тхэквондо) и Юсупов Алишер (дзюдо). Почетное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» в этом году получили тренеры, сыгравшие ключевую роль в успехах своих подопечных. Это Азизов Улугбек, Киямова Нелле (дзюдо), а также Туйчиев Алишер, тренер по боксу. Орденом «Фидокорона хизматлари учун» отмечены Полатов Сакен, первый заместитель председателя Федерации бокса, и Ташматов Шерзод, председатель Ассоциации тхэквондо.
Помимо этого, орден «Дўстлик» получили тренеры и спортсмены, способствовавшие укреплению международных спортивных связей. Среди них главный тренер национальной сборной команды Узбекистана по боксу Киличев Тулкин, тренер по боксу специализированной спортивной школы по спортивным единоборствам Андижанской области Тойгонбаев Зиятдинбек, член национальной сборной команды Узбекистана по дзюдо Туробоев Музаффарбек и тренер национальной сборной команды Узбекистана по тхэквондо Хан Павел. Также орденом «Соғлом авлод учун» II степени награждены тренеры, внесшие значительный вклад в подготовку новых поколений спортсменов — Гафуров Даврон (бокс), Киличев Фаррух (бокс), Мансурова Дилшода (директор спортивной школы Ташкентского района), Мирзаджанова Фарход (тяжелая атлетика) и Худайберганов Жамшид (дзюдо).