O'zbekistonga futzal bo'yicha jahon chempionati kubogi topshirildi
Janni Infantino kubokni O’zbekiston futbol Federatsiyasi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov va O’zbekiston sport vaziri Adham Ikramovga topshirdi. O’zbekiston FIFA final musobaqasini o’tkazadigan birinchi Markaziy Osiyo davlati bo’ladi. Musobaqa 2024-yil 14-sentabrdan 6-oktabrgacha bo’lib o’tadi.
Turnirning qur’a tashlash marosimi 2024 yil 26 may kuni Samarqanddagi Registon maydonida bo’lib o’tdi. 10-turnirda 24 ta jamoa ishtirok etadi. Afg’oniston, Tojikiston, yangi Zelandiya va Frantsiya birinchi marta o’ynaydi va Portugaliya uch yil oldin Litvada qo’lga kiritgan unvonini himoya qilishga harakat qiladi. Turnir 2024-yil 14-sentabrdan 6-oktabrgacha O’zbekistonning uchta shahrida: Andijon, Buxoro va Toshkentda o’tkaziladi.
O’zbekiston delegatsiyasi uchun FIFA ofisining muzeyiga ekskursiya tashkil etildi, unda sobiq hakam Ravshan Irmatov tomonidan ishlatilgan eksponat mavjud bo’lib, u futbol bo’yicha jahon chempionatining uchta turnirini boshqargan.
“Shuningdek, bizning go’zal ofisimizdagi muzeyga ekskursiya qilish va go’zal sportimizning buyuk tarixini aks ettiruvchi yodgorliklarni, shu jumladan Ravshan Irmatovning sudya sifatidagi faoliyati bilan bog’liq eksponatni ko’rish juda yoqimli edi”, dedi janob Infantino uchrashuvga.

Узбекистану вручили кубок Чемпионата мира по футзалу
Джанни Инфантино вручил трофей вице-президенту Федерации футбола Узбекистана Равшану Ирматову и министру спорта Узбекистана Адхаму Икрамову. Узбекистан станет первой страной Центральной Азии, которая примет финальный турнир ФИФА.Соревнование пройдёт с 14 сентября по 6 октября 2024 года.
Жеребьёвка турнира прошла 26 мая 2024 года на площади Регистан в Самарканде. В 10-м турнире примут участие 24 команды. Афганистан, Таджикистан, Новая Зеландия и Франция будут играть впервые, а Португалия будет пытаться защитить титул, который она выиграла три года назад в Литве. Турнир пройдёт с 14 сентября по 6 октября 2024 года в трёх городах Узбекистана: Андижане, Бухаре и Ташкенте.
Для делегации из Узбекистана была организована экскурсия по музею офиса ФИФА, где есть экспонат, использовавшийся бывшим арбитром Равшаном Ирматовым, который судил три турнира Чемпионата мира по футболу.
«Было также приятно совершить экскурсию по музею в нашем прекрасном офисе и осмотреть памятные вещи, отражающие великую историю нашего прекрасного вида спорта, в том числе экспонат, связанный со временем работы Равшана Ирматова судьёй», — прокомментировал встречу господин Инфантино.