O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston 2031-yilgi Osiyo kubogi mezbonligi uchun kurashadi
Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (OFK) 2031-yilgi Osiyo Kubogini o‘tkazish uchun rekord darajadagi arizalar sonini e’lon qildi – yetti mamlakat, jumladan O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘izistonning qo‘shma arizasi ham bor.
Kuala-Lumpurda bo‘lib o‘tgan OFK Ijroiya qo‘mitasi yig‘ilishida ushbu tashabbus turnir uchun tarixiy yutuq ekanligi ta’kidlandi. OFK prezidenti Shayx Salman bin Ibrohim Al-Xalifa Osiyo kubogini o‘tkazishga bo‘lgan yuqori qiziqishdan mamnuniyatini bildirdi.
Markaziy Osiyo davlatlarining qo‘shma arizasidan tashqari, Avstraliya, Hindiston, Indoneziya, Koreya Respublikasi, Quvayt va Birlashgan Arab Amirliklari ham turnirni o‘tkazish huquqi uchun da’vogarlik qilmoqda.
OFK nomzodlar bilan hamkorlikda 2025-yil 31-martgacha tanlov hujjatlarini tayyorlash va topshirishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, OFKning barcha qo‘mitalari, jumladan Osiyo Kubogi tashkiliy qo‘mitasi, Moliya qo‘mitasi, Musobaqalar qo‘mitasi va Professional futbol qo‘mitasi qarorlari ham tasdiqlandi.

Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан совместно поборются за право проведения Кубка Азии 2031
Азиатская футбольная конфедерация (АФК) объявила о рекордном количестве заявок на проведение Кубка Азии 2031 года – семь стран, включая совместную заявку Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
На заседании Исполнительного комитета АФК, прошедшем в Куала-Лумпуре, было отмечено, что эта инициатива является историческим достижением для турнира. Президент АФК шейх Салман бин Ибрахим Аль-Халифа выразил удовлетворение высоким интересом к проведению Кубка Азии.
Помимо совместной заявки стран Центральной Азии, на право проведения турнира претендуют Австралия, Индия, Индонезия, Республика Корея, Кувейт и Объединённые Арабские Эмираты.
АФК планирует совместно с кандидатами начать подготовку и подачу конкурсной документации до 31 марта 2025 года.
Утверждены также решения всех комитетов АФК, включая Организационный комитет Кубка Азии, Финансовый комитет, Комитет по соревнованиям и Комитет по профессиональному футболу.