12 avgust kuni O’zbekiston sportchilari delegatsiyasi Olimpiya o’yinlaridan Toshkentga qaytadi. Ularni poytaxt aeroportining uchinchi terminalida tantanali ravishda kutib olishadi.
Ekipaj bilan samolyot soat 19:00 da qo’nadi. Prezidentning topshirig’i bilan sportchilarning tantanali uchrashuvi bo’lib o’tadi, shundan so’ng ular shaharning Markaziy ko’chalarida avtobuslarda yurishadi. Kortej Nukus, Bobur, Aybek, Afrosiyob, Sharaf Rashidov, Islom Karimov va Amir Temur ko’chalari bo’ylab o’tadi. Ularda Toshkent aholisi olimpiyachilarni g’alabalari bilan kutib olishlari va tabriklashlari mumkin.
Ushbu Olimpiada O’zbekiston uchun mustaqillikka erishganidan beri eng muvaffaqiyatli Olimpiada bo’ldi. Terma jamoa 13 medalni qo’lga kiritdi: 8 oltin, 2 kumush va 3 bronza. 206 ishtirokchi davlat orasida O’zbekiston umumiy hisobda 13-o’rinni egallab, Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida birinchi va Osiyoda to’rtinchi o’rinni egallab, faqat Xitoy, Yaponiya va Janubiy Koreyadan ortda qoldi.

Олимпийских чемпионов торжественно встретят в Ташкенте
Сегодня, 12 августа, делегация спортсменов из Узбекистана вернется с Олимпийских игр в Ташкент. Их торжественно встретят в третьем терминале столичного аэропорта.
Самолет с командой приземлится в 19:00. По поручению Президента, состоится торжественная встреча спортсменов, после которой они проедут по центральным улицам города на автобусах. Кортеж пройдет по улицам Нукусская, Бабура, Айбека, Афросиаб, Шарафа Рашидова, Ислама Каримова и Амира Тимура. На них жители Ташкента смогут поприветствовать и поздравить олимпийцев с победами.
Эта Олимпиада стала самой успешной для Узбекистана с момента обретения независимости. Сборная завоевала 13 медалей: 8 золотых, 2 серебряные и 3 бронзовые. Среди 206 стран-участниц Узбекистан занял 13-е место в общем зачете, став первым среди стран Центральной Азии и четвертым в Азии, уступив лишь Китаю, Японии и Южной Корее.