Jo‘rova: Usmonov sportchilarga ziyon yetkazmaslik uchun FIE rahbarligidan vaqtincha chetlashdi
Rossiyalik tadbirkor Alisher Usmonov unga qarshi kiritilgan sanksiyalar tufayli Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE) prezidenti lavozimidagi faoliyatini vaqtincha to‘xtatgani haqida Davlat dumasi deputati va Olimpiada chempioni Svetlana Jo‘rova ma’lum qildi. Bu haqda Davlat dumasi deputati va Olimpiada chempioni Svetlana Jurova ma’lum qildi.
Jo‘rovaning aytishicha, tadbirkor federatsiya va sportchilar faoliyatiga sanksiyalarning ehtimoliy ta’sirini kamaytirishga harakat qilib, ortga chekinishga qaror qilgan.
“Menimcha, bu sanksiyalar bilan bog‘liq. O‘z vaqtida sportchilarni o‘ylab, sport tashkilotlaridagi vakolatlarimizni to‘xtatib turgandik. Bizga qo‘yilgan sanksiyalar tufayli federatsiyaga ham cheklovlar kiritilishini istamasdik,” — dedi deputat.
Jo‘rova, shuningdek, Usmonov murosaga kelishga va vaziyatni keskin darajaga olib bormaslikka intilayotganini ta’kidladi. U FIE Usmonovning federatsiya rivojiga qo‘shgan hissasini yuqori baholashiga ishonch bildirdi.
Alisher Usmonov 2008-yildan buyon FIEga rahbarlik qilib kelmoqda va bir necha bor butun dunyo bo‘ylab qilichbozlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash niyatini bildirgan.

Журова: Усманов временно отошел от руководства FIE, чтобы не навредить спортсменам
Российский предприниматель Алишер Усманов временно приостановил свою деятельность на посту президента Международной федерации фехтования (FIE) из-за введенных против него санкций. Об этом сообщила депутат Государственной думы и олимпийская чемпионка Светлана Журова.
По словам Журовой, бизнесмен решил уйти в тень, чтобы минимизировать возможное влияние санкций на деятельность федерации и спортсменов.
«Я думаю, это связано с санкциями. В свое время мы приостанавливали полномочия в спортивных организациях, потому что переживали за спортсменов. Мы не хотели, чтобы из-за наших санкций вводили ограничения на федерацию», — отметила депутат.
Журова также подчеркнула, что Усманов пытается найти компромисс и не доводить ситуацию до критического уровня. Она уверена, что FIE высоко ценит вклад Усманова в развитие федерации.
Алишер Усманов возглавляет FIE с 2008 года и неоднократно заявлял о своем стремлении поддерживать развитие фехтования по всему миру.