Prezident Paralimpiya ishtirokchilarini taqdirladi
Shavkat Mirziyoyev XVII yozgi Paralimpiya o’yinlari g’oliblari va sovrindorlari bilan uchrashuv o’tkazdi. Sportchilar 26 medal, shu jumladan 10 oltin, 9 kumush va 7 bronza medalni qo’lga kiritdi.
Prezident sportchilarni tabrikladi va Paralimpiya o’yinlari Iroda, jasorat va g’alabaga intilish ekanligini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, O’zbekiston sport tarixida Paralimpiya o’yinlarida hali bunday muhim yutuqlar bo’lmagan. Sportchilarga berilgan jiddiy tayyorgarlik va qo’llab-quvvatlash tufayli O’zbekiston barcha kutganlardan oshib, jahon reytingida 13-o’rinni egallab, yuqori natijalarga erishdi.
Taniqli g’oliblar orasida Husniddin Norbekov ham bor, u uch karra Paralimpiya chempioni bo’lib, yadro zarbasida oltin medalni qo’lga kiritdi. O’z navbatida, Bobirjon Omonov va Sherzod Namozov ham g’alaba qozonib, ikkinchi marta pedestalning eng yuqori pog’onasiga ko’tarilishdi, Asila Mirzaerova va Nurxon Qurbonova esa yangi rekordlar o’rnatib, oltin medalni qo’lga kiritishdi.
Davlatimiz rahbari sportchilarga erishgan yutuqlari uchun, shuningdek, g’alaba yo’lida ularni qo’llab-quvvatlagan ota-onalar va murabbiylarga minnatdorchilik bildirdi. Uning ta’kidlashicha, paraatletlarning yutuqlari yoshlar uchun namuna va ko’pchilik uchun Ilhom manbai bo’lgan. Davlat nogironlarni qo’llab-quvvatlashda va sport bilan shug’ullanish uchun inklyuziv sharoitlarni rivojlantirishda davom etadi.
Tadbir yakunida Prezident farmoniga muvofiq yuqori natijalarga erishgan sportchilar va murabbiylarga faxriy mukofotlar topshirildi. Shavkat Mirziyoyev ularning g’alabaga intilishi va jasorati kelajakda yanada muvaffaqiyat qozonishiga ishonch bildirdi.

Президент наградил участников Паралимпиады
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с победителями и призёрами XVII летних Паралимпийских игр. Спортсмены завоевали 26 медалей, среди которых 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых.
Президент поздравил спортсменов и подчеркнул, что Паралимпийские игры — это проявление силы воли, мужества и стремления к победе. Он отметил, что в спортивной истории Узбекистана ещё не было столь значимых достижений на Паралимпийских играх. Благодаря серьёзной подготовке и поддержке, предоставленной спортсменам, Узбекистан превзошёл все ожидания и показал высокий результат, заняв 13-е место в мировом рейтинге.
Среди выдающихся победителей — Хусниддин Норбеков, который стал трёхкратным паралимпийским чемпионом, завоевав золото в толкании ядра. В свою очередь, Бобиржон Омонов и Шерзод Намозов, также одержали победы, второй раз поднявшись на высшую ступень пьедестал, а Асила Мирзаёрова и Нурхон Курбонова завоевали золотые медали, установив новые рекорды.
Глава государства выразил благодарность спортсменам за их выдающиеся достижения, а также родителям и тренерам, которые поддерживали их на пути к победам. Он подчеркнул, что успехи параатлетов стали примером для молодёжи и источником вдохновения для многих. Государство продолжит поддерживать людей с ограниченными возможностями и развивать инклюзивные условия для занятия спортом.
В завершение мероприятия, в соответствии с указом Президента, спортсменам и тренерам, добившимся высоких результатов, были вручены почётные награды. Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что их стремление к победе и мужество принесут ещё больше успехов в будущем.