Toshkentda "Bilim kuni" festivaliga bag‘ishlangan sport musobaqalari o‘tkazildi
Toshkent shahrida joylashgan A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti filialida "Bilim kuni" ikkinchi ta’lim festivali doirasida voleybol va stol tennisi bo‘yicha sport musobaqalari bo‘lib o‘tdi. Musobaqalarda Rossiya oliy ta’lim muassasalarining 12 ta filiali talabalari ishtirok etdi.
O‘yinlar Olimpiya tizimi bo‘yicha o‘tkazilgani sababli, raqobat yanada keskinlashdi. Barcha jamoalar aralash tarkibda bo‘lib, bu ishtirokchilar o‘rtasida do‘stona muhit yaratilishiga va tajriba almashishga ko‘maklashdi.
Voleybol bo‘yicha Toshkentdagi I.M. Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti filiali jamoasi a’lo natijalar ko‘rsatdi. Birinchi o‘yinda ular Astraxan davlat texnika universiteti filiali terma jamoasini 2:0 hisobida mag‘lub etishdi. Ikkinchi uchrashuvda Gubkin universiteti jamoasi A.I. Gersen nomidagi RDPU terma jamoasini ham 2:0 hisobida yengib, voleybol musobaqalarida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Stol tennisi bahslarida esa Gubkin universiteti jamoasi ikkinchi o‘rinni egalladi. Musobaqalar ishtirokchilar uchun haqiqiy sinovga aylandi va raqobatli muhit eng yaxshi sport fazilatlarini namoyon qilishga turtki bo‘ldi. Turnir yakunida barcha ishtirokchilarga diplom va kuboklar topshirildi, bu esa sport bayramining ajoyib yakuni bo‘ldi. Ushbu musobaqalar talabalarning jamoaviy ruhini mustahkamladi hamda sport muhitida birdamlik va o‘zaro yordamning yorqin namunasiga aylandi. "Bilim kuni" festivali talabalarning sport tadbirlarida faol ishtirok etishi va sog‘lom turmush tarziga intilishi nechog‘lik muhim ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
2024 yil 21 oktyabrdan boshlab Moskva energetika instituti (MEI)ning Toshkentdagi filiali bazasida Rossiya oliy ta’lim muassasalari filiallari talabalari o‘rtasida Rossotrudnichestvo vakolatxonasi sovrini uchun birinchi Universiada - sport musobaqalari o‘tkaziladi.
Universiada dasturiga mini-futbol, basketbol, voleybol va stol tennisi bo‘yicha musobaqalar kiritilgan. Ushbu tadbirlar talabalarga o‘zlarining sport mahoratlarini namoyish etish, yangi aloqalar o‘rnatish va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun noyob imkoniyat yaratadi.

В Ташкенте прошли спортивные соревнования, посвящённые фестивалю «День знаний»
В филиале Российского Государственного педагогического университета имени А.И. Герцена в Ташкенте прошли спортивные соревнования по волейболу и настольному теннису в рамках второго образовательного фестиваля «День знаний». В турнире участвовали студенты из 12 филиалов российских вузов.
Игры проводились по олимпийской системе на вылет, что добавляло напряжения. Все команды были смешанными, что способствовало созданию дружеской атмосферы и обмену опытом между участниками.
В волейболе команда филиала РГУ нефти и газа имени И.М. Губкина в Ташкенте показала отличные результаты. В первой игре они победили сборную филиала Астраханского государственного технического университета со счётом 2:0. Во второй встрече команда Губкинцев выиграла у сборной РГПУ имени А.И. Герцена также со счётом 2:0, заняв первое место в соревнованиях по волейболу. В настольном теннисе команда Губкинцев заняла второе место. Соревнования стали настоящим испытанием для участников, и атмосфера соперничества способствовала проявлению лучших спортивных качеств. По окончании турнира всем участникам вручили дипломы и кубки, что стало прекрасным завершением спортивного праздника. Эти соревнования укрепили командный дух студентов и стали примером единства и взаимопомощи в спортивной среде. Фестиваль «День знаний» подтвердил важность активного участия студентов в спортивных мероприятиях и их стремления к здоровому образу жизни.
С 21 октября 2024 года на базе филиала НИУ Московского энергетического института в Ташкенте состоится первая Универсиада — спортивные соревнования среди студентов филиалов российских вузов на призы представительства Россотрудничества.
Универсиада предложит студентам соревноваться в мини-футболе, баскетболе, волейболе и настольном теннисе. Эти соревнования предоставят студентам уникальную возможность продемонстрировать свои спортивные достижения, установить новые контакты и укрепить связи между вузами.