O'zbekistonlik eng yosh bokschi Olimpiya sovrindorini mag'lub etdi
O’zining debyut jangida 20 yoshli Turabek Xabibullayev Tokio-2020 yozgi Olimpiya o’yinlari sovrindori Filippinlik Eymuir Marsialni turnirdan chiqarib yuborishga muvaffaq bo’ldi.
1/8 finalda 80 kilogrammgacha vazn toifasida sportchi filippinlik raqib bilan uchrashdi va hakamlarning bir ovozli qarori bilan 5:0 hisobida g’alaba qozondi. Jang natijasi Xabibullayevga chorak finalga o’tishga va musobaqada kurashni davom ettirishga imkon berdi. Yarim finalga o’tish uchun jang 2 avgust kuni bo’lib o’tadi. U kubalik Arlen Lopes Kardon bilan uchrashadi.
Bundan tashqari, bokschilar Asadxuja Muydinxujayev va Abdumalik Xalokov ham raqiblarini mag’lub etib, Olimpiya o’yinlarining chorak finaliga chiqdilar.
Muydinxujayev misr vakili Omar Elavadi bilan jang qildi. Uchrashuv hakamlarning vatandoshimiz foydasiga bir ovozdan qabul qilingan qarori bilan yakunlandi — 5:0. 3 avgust kuni O’zbekiston vakili yarim final yo’llanmasi uchun Makan Traore (Fransiya) / Nikolay Terteryan (Daniya) juftligi g’olibi bilan jang o’tkazadi.
Xalokov ikkinchi davradan birinchi jangga kirdi va shvetsiyalik Nabil Ibrohim bilan ringga chiqdi. Yarim finalga chiqish uchun u juftlik g’olibi Mahmud Sabirxon (Qozog’iston) / Xose Kuiles (Ispaniya) ni mag’lub qilishi kerak.

Самый молодой боксёр из Узбекистана победил Олимпийского призера
В своём дебютном бою 20-летний Турабек Хабибуллаев сумел выбить из турнира призёра летних Олимпийских игр Токио-2020 Эймуира Марсиала из Филиппин.
В поединке 1/8 финала в весовой категории до 80 килограммов спортсмен встретился с соперником из Филиппин и одержал победу единогласным решением судей — 5:0. Этот результат позволил Хабибуллаеву пройти в четвертьфинал и продолжить борьбу на соревнованиях. Бой за проход в полуфинал состоится 2 августа, где он встретится с кубинцем Арленом Лопесом Кардоной.
Помимо этого, боксёры Асадхуджа Муйдинхуджаев и Абдумалик Халоков также одолели своих соперников и вышли в четвертьфинал Олимпийских игр.
Муйдинхуджаев провёл бой с представителем Египта Омаром Элавади. Встреча завершилась единогласным решением судей в пользу нашего соотечественника — 5:0. 3 августа представитель Узбекистана проведёт бой за полуфинальную путёвку с победителем пары Макан Траоре (Франция) / Николаи Тертерян (Дания).
Халоков вступил в свой первый бой со второго круга и вышел на ринг с Набилем Ибрагимом из Швеции. Для выхода в полуфинал ему необходимо будет одолеть победителя пары Махмуд Сабирхан (Казахстан) / Хосе Куилес (Испания).