26-iyuldan 11-avgustgacha Parijda XXXIII yozgi Olimpiya o’yinlari bo’lib o’tdi, unda o’zbek sportchilari katta muvaffaqiyatlarga erishdilar. Vatanga qaytgach, ularni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olishdi.
Uchrashuvda Senat raisi Tanzila Narbayeva, Bosh vazir Abdulla Aripov hamda boshqa amaldorlar, sportchilarning qarindoshlari va yaqinlari, sport muxlislari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Tanzila Narbayeva va Abdulla Aripov sportchilarni yutuqlari bilan tabriklab, ular mamlakat g’ururi va yoshlar uchun namuna bo’lganini ta’kidladilar.
Sportchilar, shu jumladan Olimpiya chempionlari Hasanboy Dusmatov va Diyora Keldiyorova, ularning murabbiylari va ota-onalari davlat tomonidan e’tibor va qo’llab-quvvatlangani uchun minnatdorchilik bildirishdi.
Aeroportdagi tantanali uchrashuvdan so’ng tadbir O’zbekiston Milliy Olimpiya qo’mitasida davom etdi, unda o’yinlar g’oliblari va sovrindorlariga prezidentdan sovg’alar topshirildi. Olimpiya chempionlari “CHEVROLET TAHOE” avtomobillarini, 200 ming AQSh dollarini va kvartiralarning kalitlarini olishdi. Kumush sovrindorlarga “BYD SONG PLUS EV CHAMPION” avtomobillari, 100 ming AQSh dollari va kvartiralar sovg’a qilindi. Bronza sovrindorlari, shuningdek, “BYD SONG PLUS dm-I CHAMPION” avtomobillari, 50 ming AQSh dollari va kvartira kalitlari bilan taqdirlandi.
Sportchilar e’tibor uchun davlatga minnatdorchilik bildirishdi va kelajakda O’zbekistonni jahon sahnasidagi yangi g’alabalar bilan xursand qilishni davom ettirishga va’da berishdi.

Олимпийскую сборную торжественно встретили в Ташкенте
С 26 июля по 11 августа в Париже проходили XXXIII летние Олимпийские игры, на которых узбекские спортсмены добились значительных успехов. По возвращении на Родину их торжественно встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова
На встрече присутствовали Председатель Сената Танзила Нарбаева, Премьер-министр Абдулла Арипов, а также другие официальные лица, родные и близкие спортсменов, поклонники спорта и представители СМИ. Танзила Нарбаева и Абдулла Арипов поздравили спортсменов с их достижениями, отметив, что они стали гордостью страны и примером для молодёжи.
Спортсмены, включая олимпийских чемпионов Хасанбоя Дусматова и Диёру Келдиёрову, а также их тренеры и родители, выразили благодарность за внимание и поддержку со стороны государства.
После торжественной встречи в аэропорту мероприятие продолжилось в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, где победителям и призёрам Игр были вручены подарки от Президента. Олимпийские чемпионы получили автомобили "CHEVROLET TAHOE", 200 тысяч долларов США и ключи от квартир. Серебряным призёрам подарили автомобили "BYD SONG PLUS EV CHAMPION", 100 тысяч долларов США и квартиры. Бронзовые призёры также были награждены автомобилями "BYD SONG PLUS DM-I CHAMPION", 50 тысячами долларов США и ключами от квартир.
Спортсмены поблагодарили государство за внимание и пообещали в будущем продолжать радовать Узбекистан новыми победами на мировой арене.