Paralimpiya qo'mitasi raisining yangi o'rinbosari Shaxnoza Mirziyoyeva bo'ldi
Shahnoza Shavkatovna lavozimga saylanganidan so’ng XVII yozgi Paralimpiya o’yinlarida O’zbekiston delegatsiyasining tantanali ko’rikida ishtirok etdi.
Shahnoza Mirziyoyeva O’zbekiston milliy Paralimpiya qo’mitasi raisining birinchi o’rinbosari etib tayinlandi. Qaror milliy Paralimpiya qo’mitasi yig’ilishida qabul qilindi. Ayni paytda u O’zbekiston Prezidenti huzuridagi ijtimoiy himoya milliy agentligi direktorining birinchi o’rinbosari bo’lib ishlaydi.
Bundan tashqari, Toshkentdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrat muzeyida Parijdagi Paralimpiya o’yinlarida O’zbekiston delegatsiyasiga bag’ishlangan tantanali marosim bo’lib o’tdi. Tadbirda Bosh vazir Abdulla Aripov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, sport vaziri Adham Ikramov, boshqa davlat arboblari, Parij-2024 yozgi Olimpiya o’yinlari g’oliblari va sovrindorlari, parasportchilar va murabbiylar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Parijdagi o’yinlarda O’zbekiston nomidan yozgi Paralimpiya o’yinlari uchun 113 ta litsenziya olgan 65 nafar sportchi ishtirok etadi.

Новым зампредседателя паралимпийского комитета стала Шахноза Мирзиёева
После избрания на должность Шахноза Шавкатовна приняла участие в торжественном смотре делегации Узбекистана на XVII Летних Паралимпийских играх.
Шахноза Мирзиёева была назначена первым заместителем председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана. Решение было принято на заседании Национального паралимпийского комитета. В настоящее время она также работает первым заместителем директора Национального агентства социальной защиты при Президенте Узбекистана.
Кроме того, в Музее олимпийской и паралимпийской славы в Ташкенте прошла торжественная церемония, посвящённая делегации Узбекистана на Паралимпийских играх в Париже. В мероприятии приняли участие Премьер-министр Абдулла Арипов, Вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, министр спорта Адхам Икрамов, другие государственные деятели, победители и призёры Летних Олимпийских игр Париж-2024, параспортсмены и тренеры, представители СМИ.
Узбекистан на играх в Париже будут представлять 65 спортсменов, получивших 113 лицензий на Летние Паралимпийские игры.