Latviyaning sobiq prezidenti O‘zbekiston MOQga tashrif buyurdi
Basketbol assotsiatsiyasi raisi va Latviyaning sobiq prezidenti Raymonds Veyonis boshchiligidagi delegatsiya Toshkentga keldi. Mehmonlarni O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasida MOQ Bosh kotibi Oybek Qosimov kutib oldi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda basketbolni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama etildi. Uchrashuvda Latviyaning O‘zbekistondagi elchisi Reynis Troksha, Respublika oliy sport mahorati maktabi direktori Jasur Akramov, shuningdek, O‘zbekiston Basketbol federatsiyasi va Raqamli texnologiyalar vazirligi vakillari ham ishtirok etdilar.
Qosimov O‘zbekistonda sportning rivojlanishi haqida so‘zlab, jamoaviy sport turlariga alohida e’tibor qaratiladigan bo‘lishini ta’kidladi. U O‘zbekiston delegatsiyasining Parijdagi yozgi Olimpiya o‘yinlaridagi yutuqlarini va 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan Olimpiadaga tayyorgarlik ishlari haqida ma’lumot berdi.
Veyonis, o‘z navbatida, O‘zbekiston jamoasining Parijdagi e’tiborga loyiq natijalarini ta’kidlab o‘tdi va Latviyada sportning rivojlanishi haqida gapirdi. U qiyinchiliklarga qaramay, O‘zbekistonning jamoaviy sport turlarida muvaffaqiyatga erishish uchun katta salohiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlarini muhokama qildilar va esdalik sovg‘alari bilan almashdilar.

Бывший президент Латвии посетил НОК Узбекистана
В Ташкент прибыла делегация во главе с председателем Ассоциации баскетбола и экс-президентом Латвии Раймондсом Вейонисом. Гости посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана, где их встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества для развития баскетбола в Узбекистане. Участниками встречи стали посол Латвии в Узбекистане Рейнис Трокша, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства Джасур Акрамов, а также представители Федерации баскетбола Узбекистана и Министерства цифровых технологий.
Касимов рассказал о развитии спорта в Узбекистане и подчеркнул, что особое внимание будет уделяться командным видам спорта. Он отметил успехи узбекской делегации на летних Олимпийских играх в Париже и подготовку к Олимпиаде в Лос-Анджелесе в 2028 году.
Вейонис, в свою очередь, отметил впечатляющие результаты узбекской команды в Париже и рассказал о развитии спорта в Латвии. Он подчеркнул, что, несмотря на сложности, Узбекистан имеет большой потенциал для успехов в командных видах спорта.
В конце встречи стороны обсудили возможности углубления сотрудничества и обменялись памятными подарками.