Prezidentga Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlik jarayoni haqida xabar berildi
Shavkat Mirziyoyevga ommaviy sportning rivojlanishi, Olimpiya harakatining kengayishi va XXXIII yozgi Olimpiya o’yinlariga tayyorgarlik jarayoni haqida hisobot taqdim etildi.
O’zbekiston Olimpiadasida 90 nafar sportchi ishtirok etadi. Futbol, sho’ng’in, kamondan otish va ayollar kurashi jamoalari birinchi marta namoyish etiladi. Ta’kidlanishicha, O’zbekiston Olimpiya jamoasi ishtirokchilarining 36 foizi ayollardir.
Viloyatlardagi 15 ta Olimpiya va Paralimpiya markazlari va sport bazalarida sportchilarni tayyorlash uchun zarur sharoitlar yaratilgan. Sportchilarni muntazam ravishda tibbiy ko’rikdan o’tkazish, tibbiy-biologik va farmakologik qo’llab-quvvatlash uchun tizimli choralar joriy etiladi.
Shuningdek, respublikada sportni rivojlantirish mavzusi ham muhokama qilindi. 10 million kishini ommaviy sportga jalb qilish uchun futbol, voleybol, stol tennisi, shaxmat, shashka, yugurish va kurash bo’yicha marafonlar va musobaqalar o’tkaziladi. Hududlarda sport bilan shug’ullanish sharoitlarini yaxshilash, sportchilarni tanlash jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etish va xorijiy mamlakatlar tajribasini qo’llash bo’yicha ishlar olib borilmoqda.
Olimpiadada muvaffaqiyat tilab, Prezident iqtidorli yoshlarni tanlash va qo’llab-quvvatlash, milliy terma jamoalar uchun sifatli zaxirani shakllantirish bo’yicha ko’rsatmalar berdi.

Президенту доложили о ходе подготовки к Олимпийским играм
Шавкату Мирзиёеву представили отчёт о развитии массового спорта, расширению олимпийского движения и ходе подготовки к XXXIII летним Олимпийским играм.
На Олимпиаде Узбекистан будут представлять 90 спортсменов. Впервые будут представлены команды по футболу, прыжкам в воду, стрельбе из лука и женской борьбе. Отмечается, что 36 процентов участников олимпийской команды Узбекистана являются женщинами.
Созданы необходимые условия для подготовки спортсменов в 15 олимпийских и параолимпийских центрах и спортивных базах в областях. Регулярно проводятся медицинские осмотры спортсменов, введены системные меры для медико-биологического и фармакологического сопровождения.
Также была затронута тема развития спорта в Республике. Для привлечения 10 миллионов человек к массовому спорту проводятся марафоны и соревнования по футболу, волейболу, настольному теннису, шахматам, шашкам, бегу и курашу. Ведется работа по улучшению условий для занятий спортом в регионах, внедрению цифровых технологий в процесс отбора спортсменов и применению опыта зарубежных стран.
Пожелав успеха на Олимпиаде, Президент раздал указания по отбору и поддержке талантливой молодежи, формированию качественного резерва для национальных сборных команд.