"Do‘stlik kubogi — 2025": O‘zbekiston Moskvada qo‘l jangi bo‘yicha xalqaro turnir g‘oliblari qatorida
Moskvadagi Xalqaro sambo markazida qo‘l jangi bo‘yicha "Do‘stlik kubogi — 2025" Jahon kubogi bosqichining birinchi kuni yakunlandi. Moskva shahar sport departamenti tomonidan Xalqaro qo‘l jangi federatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan turnirda turli mamlakatlardan yuzlab sportchilar ishtirok etdi.
Musobaqaning kechki dasturi doirasida erkaklar va ayollar o‘rtasida "O‘z-o‘zini himoya qilish" va "O‘z-o‘zini himoya qilish 1+1" yo‘nalishlari bo‘yicha turli yosh va vazn toifalarida 15 ta medallar jamlanmasi o‘ynaldi. Sportchilar 18 yoshdan 60 yoshdan oshganlargacha bo‘lgan toifalarda bellashdilar.
O‘zbekiston vakillari yuqori darajadagi tayyorgarlik va g‘alabaga bo‘lgan irodasini namoyish etdi. Murosasiz kechgan bellashuvda o‘zbekistonlik sportchi oltin medalni qo‘lga kiritib, yurtimiz yutuqlari xazinasiga hissa qo‘shdi.
Musobaqaning dastlabki kunida Rossiya sportchilari 8 ta oltin, Mo‘g‘uliston 3 ta, Qozog‘iston 2 ta, Belarus Respublikasi va O‘zbekiston 1 tadan oltin medalni qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston qo‘l jangi federatsiyasi g‘olibni, uning murabbiyini va butun jamoani xalqaro maydondagi muvaffaqiyatli ishtiroki bilan tabrikladi. Ushbu muvaffaqiyat, albatta, O‘zbekistonda qo‘l jangi sport turini yanada rivojlantirishga turtki bo‘ladi va sportchilarning yosh avlodini yangi yutuqlarga ilhomlantiradi.

«Кубок Дружбы 2025»: Узбекистан — в числе победителей международного турнира по рукопашному бою в Москве
В Международном центре самбо в Москве завершился первый день этапа Кубка мира по рукопашному бою «Кубке Дружбы 2025». Турнир, организованный Департаментом спорта города Москвы совместно с Международной федерацией рукопашного боя, собрал сотни спортсменов из разных стран.
В рамках вечерней программы соревнований были разыграны 15 комплектов медалей в различных возрастных и весовых категориях в дисциплинах «Самооборона» и «Самооборона 1+1» среди мужчин и женщин. Спортсмены соревновались в категориях от 18 до старше 60 лет.
Представители Узбекистана продемонстрировали высокий уровень подготовки и волю к победе. В упорной борьбе узбекский боец завоевал золотую медаль, внеся вклад в копилку достижений своей страны.
Всего в первый день соревнований спортсмены из России завоевали 8 золотых медалей, 3 золота у Монголии, 2 — у Казахстана, и по одному у Республики Беларусь и Узбекистана.
Федерация рукопашного боя Узбекистана поздравила победителя, его тренера и всю команду с успешным выступлением на международной арене. Этот успех, безусловно, станет стимулом для дальнейшего развития рукопашного боя в Узбекистане и вдохновит молодое поколение спортсменов на новые достижения.