O‘zbekiston Osiyo Olimpiya kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi
Quvaytda Osiyo Olimpiya Kengashi (OOK) Ijroiya qo‘mitasining 90-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor tashkilotni rivojlantirish rejalariga va yirik sport tadbirlariga tayyorgarlik ko‘rishga qaratildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston nomidan OOK vitse-prezidenti, Milliy olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Otabek Umarov, MOQ bosh kotibi Oybek Qosimov va Dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Komilov ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar 2026-yilda Aichi-Nagoyada o‘tkaziladigan yozgi Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik masalasini muhokama qildilar. Bunda tayyorgarlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimotlar ko‘rib chiqildi. OOK komissiyalari ham amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida hisobot berdilar. Shuningdek, OOKning Quvaytdagi bosh qarorgohining avtonom maqomini mustahkamlovchi bitim imzolandi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi OOK rahbariyati vakillari va Quvayt rasmiy shaxslari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralarda sport sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash va kelajakdagi o‘zaro aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Узбекистан принял участие в заседании Олимпийского совета Азии
В Кувейте прошло 90-е заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). Основное внимание было уделено планам развития организации и подготовке к крупным спортивным мероприятиям.
От Узбекистана в заседании приняли участие Вице-президент ОСА, первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и председатель Федерации дзюдо Азизжон Камилов.
Участники обсудили готовность к летним Азиатским играм 2026 года в Аичи-Нагое, где были представлены презентации по ключевым направлениям подготовки. Комиссии ОСА также отчитались о проделанной работе. Дополнительно было подписано соглашение, закрепляющее автономный статус штаб-квартиры ОСА в Кувейте.
В рамках поездки узбекская делегация провела встречи с представителями руководства ОСА и официальными лицами Кувейта. На переговорах обсуждались вопросы укрепления сотрудничества и дальнейшего взаимодействия в области спорта.