10-dekabr kuni sovet xokkeyining asoschisi Anatoliy Tarasovning tug‘ilganiga 105 yil to‘ladi
1918-yil 10-dekabrda afsonaviy sovet xokkeyichisi, murabbiyi va SSSRda xokkeyning rivojlanishini belgilab bergan shaxs Anatoliy Tarasov dunyoga kelgan. SSSRning xizmat ko‘rsatgan sport ustasi (1949), SSSRning xizmat ko‘rsatgan murabbiyi (1956) va pedagogika fanlari nomzodi (1971) bo‘lgan Tarasov, murabbiy sifatida ulkan yutuqlarga erishib, sovet xokkey maktabining timsoli bo‘lib qoldi.
Uning rahbarligida SSSR terma jamoasi uch marta Olimpiada chempioni bo‘ldi (1964, 1968, 1972) va to‘qqiz marta jahon chempionatida (1963-1971) g‘alaba qozondi. Tarasov Arkadiy Chernishev bilan birgalikda to‘qqiz yil (1963-1971) davomida Sovet jamoasini barcha yirik xalqaro musobaqalarda g‘alabaga yetakladi. Uning sport rivojiga qo‘shgan hissasi xokkeyni SSSRning asosiy faxriga aylantirdi.
Tarasov xokkeydan tashqari futbolchi sifatida ham tanilgan edi. Shuningdek, u polkovnik unvoniga sazovor bo‘ldi va pedagogika bo‘yicha nomzodlik dissertatsiyasini himoya qildi. Bu uning mashg‘ulotlarga ilmiy yondashganidan dalolat beradi.
Anatoliy Tarasov nafaqat mamlakatning sport sohasidagi muvaffaqiyatlar ramzi, balki figurali uchish bo‘yicha o‘z yutuqlari bilan mashhur bo‘lgan jahon darajasidagi murabbiy Tatyana Tarasovaning ham otasi edi.
Uning nomi buyuk mehnat, fidoiylik va g‘alabaga intilish namunasi sifatida sovet sporti tarixida abadiy qoladi.

10 декабря исполняется 105 лет со дня рождения Анатолия Тарасова, основоположника советского хоккея
10 декабря 1918 года родился Анатолий Тарасов — легендарный советский хоккеист, тренер и человек, определивший развитие хоккея в СССР. Заслуженный мастер спорта СССР (1949), заслуженный тренер СССР (1956) и кандидат педагогических наук (1971), он стал символом советской хоккейной школы, достигнув выдающихся успехов как наставник.
Под его руководством сборная СССР трижды становилась олимпийским чемпионом (1964, 1968, 1972) и девять раз выигрывала чемпионаты мира (1963-1971). Вместе с Аркадием Чернышевым Тарасов в течение девяти лет (1963-1971) приводил советскую команду к победам на всех крупных международных турнирах. Его вклад в развитие спорта сделал хоккей одной из главных гордостей СССР.
Помимо хоккея, Тарасов был известен и как футболист. Он также получил звание полковника и защитил кандидатскую диссертацию по педагогике, что свидетельствовало о его научном подходе к тренировкам.
Анатолий Тарасов стал не только символом спортивного успеха страны, но и отцом тренера мирового уровня — Татьяны Тарасовой, известной своими достижениями в фигурном катании.
Его имя навсегда останется в истории советского спорта, как пример выдающегося труда, преданности делу и стремления к победе.