Xalqaro olimpiya qo‘mitasining yangi prezidenti saylovi 2025-yil 20-mart kuni tashkilotning sessiyasida o‘tkaziladi. Qayta saylanmaslikka qaror qilgan 71 yoshli Tomas Bax o‘rniga yettita nomzod talabgor bo‘lmoqda. Ular orasida uchta eng kuchli da’vogar ajralib turadi: World Athletics rahbari britaniyalik Sebastyan Kou, ispaniyalik Xuan Antonio Samaranch-kichik va suzish bo‘yicha ikki karra Olimpiya chempioni zimbabvelik Kirsti Koventri. Koventri XOQni boshqaradigan birinchi ayol bo‘lishi mumkin.
“Vedomosti” gazetasi ta’kidlashicha, Tomas Baxning 12 yillik boshqaruvi bir qator inqirozli vaziyatlar bilan belgilandi. Bular jumlasiga Rossiya sporti atrofidagi doping mojarosi, pandemiya tufayli 2020 yilgi o‘yinlarning kechiktirilishi, rossiyalik va belaruslik sportchilarning chetlatilishi kiradi.
Nashr eslatishicha, XOQning 130 yildan ortiq tarixi davomida tashkilot rahbari lavozimiga sport rivojiga katta hissa qo‘shgan ko‘plab taniqli shaxslar da’vogarlik qilgan. Ular orasida ayollarni musobaqalarga kiritishda muhim rol o‘ynagan amerikalik Uilyam Sloun, qishki Olimpiya o‘yinlarining paydo bo‘lishiga ko‘maklashgan fransuz Justinen Klari, tog‘ chang‘isi bo‘yicha jahon kubogini yo‘lga qo‘ygan va professional sportchilar huquqlari uchun kurashgan shveytsariyalik Mark Xodler, WADAning birinchi rahbari bo‘lgan kanadalik Dik Paund va ayollarning sportdagi ishtirokini faol targ‘ib qilgan amerikalik Anita Defrans bor.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi 1992-yil 21-yanvarda tashkil etilgan va 1993-yil sentyabr oyida 101-sessiyada XOQ tomonidan rasman tan olingan. O‘zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyev Milliy olimpiya qo‘mitasi (MOQ) raisi etib saylandi.
Bosh vazir Abdulla Aripov tomonidan taklif etilgan Mirziyoyev nomzodini assambleya delegatlari 2028-yilgi Olimpiadaga tayyorgarlik ko‘rish zarurligini inobatga olgan holda bir ovozdan qo‘llab-quvvatladi.
Avvalroq, 2022-yil fevralida Rustam Shoabdurahmonov lavozimni tark etgach, MOQ rahbari o‘rni bo‘sh qolgan va qo‘mita ishini muvofiqlashtirish bilan sport vaziri Adham Ikromov shug‘ullangan edi.

На пост главы МОК претендуют семь кандидатов, включая трех фаворитов
Выборы нового президента Международного олимпийского комитета (МОК) состоятся 20 марта 2025 года на сессии организации. На смену 71-летнему Томасу Баху, решившему не переизбираться, претендуют семь кандидатов, среди которых выделяются три фаворита: глава World Athletics британец Себастьян Коу, испанец Хуан Антонио Самаранч-младший и двукратная олимпийская чемпионка по плаванию Кирсти Ковентри из Зимбабве, которая может стать первой женщиной во главе МОК.
Как отмечают «Ведомости», 12-летнее правление Томаса Баха ознаменовалось рядом кризисных ситуаций, включая допинговый скандал вокруг российского спорта, перенос Игр-2020 из-за пандемии и отстранение российских и белорусских спортсменов.
Издание напоминает, что за более чем 130-летнюю историю МОК на пост главы организации претендовали многие известные личности, оказавшие значительное влияние на развитие спорта. Среди них — американец Уильям Слоун, сыгравший большую роль в допуске женщин к соревнованиям, француз Жюстиньен Клари, способствовавший появлению зимних Олимпиад, швейцарец Марк Ходлер, запустивший Кубок мира по горным лыжам и боровшийся за права профессиональных спортсменов, канадец Дик Паунд, ставший первым главой WADA, и американка Анита Дефранц, активно продвигавшая женское участие в спорте.
Напомним, Национальный олимпийский комитет Узбекистана создан 21 января 1992 года, а в сентябре 1993 года на 101-й сессии он официально признан МОК. Председателем Национального олимпийского комитета (НОК) был избран глава Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Кандидатуру Мирзиёева, выдвинутую премьер-министром Абдуллой Ариповым, единогласно поддержали делегаты ассамблеи, учитывая необходимость подготовки к Олимпиаде-2028.
Ранее пост главы НОК был вакантен с февраля 2022 года, после ухода Рустама Шаабдурахманова, и координацией работы комитета занимался министр спорта Адхам Икрамов.