O'zbekistonlik bokschilar Olimpiya o'yinlarida o'zlariga medallarni kafolatladilar
Lazizbek Mullajonov o’zining yarim final bahsini muvaffaqiyatli o’tkazdi, Asadxuja Muydinxujayev esa chorak finalda raqibini mag’lub etdi, shu bilan sportchilar o’zlariga medallarni kafolatladilar.
O’zbekistonlik bokschi Lazizbek Mullajonov 2024-yilda Parijda bo’lib o’tgan Olimpiya o’yinlari finaliga chiqdi. Osiyo chempioni va 2022 yilgi jahon chempionatining bronza sovrindori Braziliyalik Keno Mashadoni mag’lub etdi. Birinchi raund O’zbekistonning ozgina ustunligi bilan deyarli teng edi, ammo keyingi raundlarda Mullajonov raqibini osonlikcha mag’lub etdi. Hakamlar bir ovozdan unga 5:0 hisobida g’alaba qozonishdi.
Yarim finalda bokschi Tojikistonlik Davlat Boltayevni mag’lub etdi. Endi Mullajonov 9 avgust kuni ringga chiqadi va Olimpiya chempioni unvoni uchun kurashadi.
Bundan tashqari, yana bir o’zbek bokschisi, Jahon chempioni va O’zbekiston terma jamoasi vakili Asadxuja Muidinxujayev chorak finalda daniyalik Nikolay Terteryanni mag’lub etdi. Muydinxo’jayev ham yarim finalga o’tib, o’ziga va O’zbekistonga kamida bronza medalni taqdim etdi.

Боксёры из Узбекистана гарантировали себе медали на Олимпийских играх
Лазизбек Муллажонов успешно провёл свой полуфинальный поединок, в то время как Асадхужа Муйдинхужаев одолел своего соперника в четвертьфинале, тем самым спортсмены гарантировали себе медали.
Боксёр из Узбекистана Лазизбек Муллажонов вышел в финал Олимпийских игр 2024 года в Париже. Чемпион Азии и бронзовый призёр чемпионата мира 2022 года победил бразильца Кено Машадо. Первый раунд был почти равным с небольшим преимуществом узбекистанца, но в последующих раундах Муллажонов легко одолел соперника. Судьи единогласно присудили ему победу со счётом 5:0.
В полуфинале боксёр победил Давлата Болтаева из Таджикистана. Теперь Муллажонов выйдет на ринг 9 августа и будет бороться за титул Олимпийского чемпиона.
Кроме того, ещё один узбекский боксёр, Асадхужа Муйдинхужаев, чемпион мира и представитель сборной Узбекистана, победил в четвертьфинале Николая Тертеряна из Дании. Муйдинхужаев также прошёл в полуфинал, обеспечив себе и Узбекистану как минимум бронзовую медаль.