Osiyo Olimpiya Kengashining Markaziy Osiyo bo'yicha yangi vitse-prezidenti saylandi
Nyu-Dehlida bo’lib o’tadigan Osiyo Olimpiya Kengashining (osa) 44-Bosh Assambleyasida Kengash Prezidenti saylovi bo’lib o’tdi. Bundan tashqari, beshta mintaqa bo’yicha vitse-prezidentlar tanlandi.
Ilgari tashkilotni vaqtincha boshqargan Raja Randhir Singx osa prezidenti etib saylandi.
O’z navbatida, Otabek Umarov O’zbekiston, Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Eron va Afg’onistonni o’z ichiga olgan Markaziy Osiyo mintaqasi bo’yicha osa vitse-prezidenti bo’ldi. Bungacha u Toshkent-2025 o’smirlar Osiyo o’yinlarini o’tkazish bo’yicha vitse-prezident lavozimida ishlagan.
Assambleyada so’zga chiqqan Umarov Osiyoda sport dunyoda tobora ko’proq tan olinayotganini ta’kidladi. Buni 2024-yilda Parijda bo’lib o’tgan yozgi Olimpiya o’yinlarida sportchilarning muvaffaqiyatli chiqishlari tasdiqlaydi, bu yerda to’rtta Osiyo davlati top-15 talikka kirgan. Shuningdek, O’zbekiston delegatsiyasining yuqori natijalari mamlakat Prezidentining sport sohasidagi qo’llab-quvvatlashi tufayli amalga oshirilganini ta’kidladi. Yangi vitse-prezident ko’rsatilgan ishonchni oqlashini va mintaqada Olimpizmning sof va olijanob g’oyalarini yanada kengroq tarqatish uchun barcha sa’y-harakatlarini amalga oshirishini ta’kidladi.

Избран новый вице-президент Олимпийского совета Азии по ЦА
На 44-й Генеральной Ассамблее Олимпийского совета Азии (ОСА), которая проходит в Нью-Дели, состоялись выборы Президента Совета. Помимо этого, были выбраны вице-президенты по пяти регионам.
Президентом ОСА был избран Раджа Рандхир Сингх, который ранее временно возглавлял организацию.
В свою очередь, Отабек Умаров стал вице-президентом ОСА по Центральноазиатскому региону, в который входят Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Иран и Афганистан. До этого он занимал временную должность вице-президента по проведению юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.
Выступая на Ассамблее, Умаров отметил, что спорт в Азии получает всё большее признание в мире. Об этом свидетельствует успешное выступление спортсменов на летних Олимпийских играх 2024 года в Париже, где четыре азиатские страны вошли в топ-15. Он также подчеркнул, что высокие результаты делегации Узбекистана стали возможны благодаря поддержке Президента страны в области спорта. Новый вице-президент подчеркнул, что оправдает оказанное доверие, и приложит все усилия для более широкого распространения чистых и благородных идей Олимпизма в регионе.