O‘zbekiston ANOC Bosh Assambleyasida ishtirok etdi
Portugaliyada Milliy Olimpiya Qo‘mitalari Assotsiatsiyasi (ANOC) Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston nomidan MOQ Bosh kotibi Oybek Qosimov va Xalqaro munosabatlar departamenti direktori Kamoliddin Ergashev ishtirok etdi.
Uchrashuvda Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Tomas Bah so‘zga chiqib, 2024-yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik yuqori darajada ekanini ta’kidladi. 2026-yilda Dakar shahrida o‘tkaziladigan o‘smirlar Olimpiya o‘yinlariga, 2026-yilda Milan Kortindagi qishki Olimpiya o‘yinlariga va 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bilan shug‘ullanuvchi Tashkiliy qo‘mitalarning hisobotlari tinglandi.
Tadbir davomida Qosimov Bah va boshqa bir qator yuqori martabali shaxslar, jumladan, Iordaniya shahzodasi Faysal al-Husayn, Xalqaro velosipedchilar uyushmasi prezidenti David Lapartin va Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Uchrashuvlarda hamkorlikning yangi bosqichlari va Markaziy Osiyoda Olimpiya harakatini rivojlantirish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi. Qosimov, shuningdek, Prezidentimiz rahnamoligida O‘zbekistonda sport sohasini yuksaltirish va 2025-yilda Toshkentda bo‘lib o‘tadigan yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so‘zlab berdi.
Bundan tashqari, ANOC yilning eng yaxshi sportchilarini nomladi va ularning yutuqlari uchun mukofotlarni topshirdi.

Узбекистан принял участие в Генеральной Ассамблее ANOC
В Португалии прошла Генеральная Ассамблея Ассоциации национальных Олимпийских комитетов (ANOC), где Узбекистан представили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и директор Департамента международных отношений Камолиддин Эргашев.
Президент Международного Олимпийского комитета Томас Бах выступил на встрече, отметив высокий уровень подготовки к летним Олимпийским играм 2024 года в Париже. Были заслушаны доклады Оргкомитетов, занимающихся подготовкой к юношеским Олимпийским играм в Дакаре в 2026 году, зимним Олимпийским играм в Милан-Кортина в 2026 году и летним Олимпийским играм в Лос-Анджелесе в 2028 году.
Во время мероприятия Касимов провёл встречи с Бахом и рядом других высокопоставленных лиц, в том числе с принцем Иордании Файсалом аль-Хусайном, президентом Международного союза велосипедистов Давидом Лапартьеном и президентом Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ.
На встречах рассмотрели новые этапы сотрудничества и вопросы, связанные с развитием Олимпийского движения в Центральной Азии. Касимов также рассказал о реформах, которые проводятся в Узбекистане под руководством Президента, чтобы поднять спортивную сферу и подготовиться к юношеским Азиатским играм, которые пройдут в Ташкенте в 2025 году.