O‘zbekistondagi namunali bolalar bog‘chalarida gimnastika zallari tashkil etiladi
Prezident Farmoniga ko‘ra, O‘zbekistonning eng namunali bolalar bog‘chalarida gimnastika zallari tashkil etiladi.
NOVA24.uz portali xabariga ko‘ra, gimnastika zallarini tashkil etish uchun dastlab har bir tuman va shaharda kamida uchta namunali davlat maktabgacha ta’lim muassasasi tanlab olinadi.
Bundan tashqari, ixtisoslashtirilgan sport maktablari uchun optimallashtirilgan o‘quv rejalar ishlab chiqiladi. O‘zbekiston tarixi, sport psixologiyasi va umumiy tabiiyot fanlariga chuqurroq e’tibor qaratiladi. Shuningdek, boks va gimnastika bo‘yicha murabbiylar maktablari tashkil etiladi.

В образцовых детсадах Узбекистана организуют гимнастические залы
В самых образцовых детских садах Узбекистана организуют гимнастические залы, следует из Указа Президента.
Как пишет портал NOVA24.uz, для организации гимнастических залов в детских садах, вначале отберут минимум три образцовые государственные дошкольные образовательные организации в каждом районе и городе страны.
Кроме того, для специализированных спортивных школ разработают оптимизированные учебные планы. Особое внимание уделят углубленному обучению истории Узбекистана, спортивной психологии и общему естествознанию. Также будут организованы школы тренеров по боксу и гимнастике.