49 yoshli Chusovitina Novosibirskda o‘tkazilgan turnirda ishtirok etdi. U 2028-yilgi Olimpiya o‘yinlariga saralanish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda
O‘zbekistonlik mashhur gimnastikachi, 49 yoshli Oksana Chusovitina, 2028 yilda Los-Anjelesda o‘tkaziladigan Olimpiadaga yo‘llanma olishga intilayotganini ma’lum qildi. Sportchi Parij-2024 o‘yinlarini jarohat tufayli turnirga chiqa olmagani sababli o‘tkazib yuborgan edi.
Qaytish
11-oktyabr juma kuni Novosibirskda Olimpiya chempioni Yevgeniy Podgorniy sovrinlari uchun sport gimnastikasi musobaqasi boshlandi. Chusovitina faqat tayanib sakrash turida qatnashib, saralash bosqichining barcha ishtirokchilari orasida eng yaxshi natijani ko‘rsatdi.
Ushbu turnir Oksana uchun 2024-yilgi Olimpiada saralash musobaqasidan oldin olgan jarohatidan keyingi birinchi musobaqasi bo‘ldi.
“O‘zimdan mamnunman, ikki marta sakradim... Dastlabki musobaqa uchun tayanch va supachada yomon emas. O‘ylaymanki, hammasi joyida ketyapti,” — dedi gimnastikachi Novosibirsk viloyati sport vazirligi matbuot xizmati tomonidan e’lon qilingan videolavhada.
Keyingi maqsad — Los-Anjelesdagi Olimpiya o‘yinlari
Chusovitinaning aytishicha, u Parijdagi Olimpiadani o‘tkazib yuborganidan unchalik xafa bo‘lmagan. Gimnastikachi o‘z oldiga yangi maqsad qo‘ygan.
“Bu sport, tushunaman. Ha, men to‘rtta snaryadning hammasini tayyorlaganman, ko‘pkurashda qatnashganman. Sinov kuni oxirgi snaryadda jarohatlanganim juda alam qildi, lekin qo‘llarimni tushirmadim. Men buni taqdir deb bildim va Los-Anjelesga yo‘llanma olishga harakat qilishim kerakligini angladim,” — dedi sportchi.
O‘sha paytda gimnastikachi 53 yoshda bo‘ladi. U o‘zining birinchi jahon chempionati oltin medalini 1991-yilda SSSR bayrog‘i ostida qo‘lga kiritgan, keyinchalik esa MDH terma jamoasi tarkibida Olimpiya chempioni bo‘lgan.
Sportchi, shuningdek, Germaniya terma jamoasida ham o‘ynagan va 2008-yilda Pekinda kumush medal sohibi bo‘lgan, shundan so‘nggina vatani O‘zbekistonga qaytgan.
Hali ham orzusi yo‘lida
2021-yilgi Tokio o‘yinlari oldidan "SE“ga bergan intervyusida Chusovitina shunday degan edi: “Umuman olganda, mening orzuim bor — Olimpiadada O‘zbekiston uchun medal olish. Va men bu orzuga intilaman. Agar urinib ko‘rmaganimda, juda afsuslangan bo‘lardim. Shuning uchun men orzuimni ro‘yobga chiqarish uchun harakat qilmoqdaman.”
O‘sha suhbatdan bir necha kun o‘tgach, Oksana Moskvadagi festivalda ommaga sport faoliyatini yakunlashini e’lon qildi, ammo keyinchalik qarorini o‘zgartirdi.
Hayratlanarlisi shundaki, o‘yinlarning eng katta yoshli ishtirokchilaridan biri aynan murakkab koordinatsion sport turida paydo bo‘lishi mumkin. Aytgancha, Oksana Ginnesning rekordlar kitobiga gimnastika tarixida sakkizta Olimpiadada qatnashgan yagona sportchi sifatida kiritilgan.
Agar Chusovitina 2028-yilgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etsa, u o‘yinlarda to‘qqiz marta qatnashishga erishgan uchinchi sportchi bo‘ladi (yelkanli qayiqchi Xubert Raudashl va o‘q otuvchi Afanasiy Kuzmindan keyin).

49-летняя Чусовитина выступила на турнире в Новосибирске. Она готовится к отбору на Олимпиаду-2028
Известная узбекистанская гимнастка, 49-летняя Оксана Чусовитина, заявила, что намерена отобраться на Олимпиаду-2028 в Лос-Анджелесе. Игры-2024 в Париже спортсменка пропустила — не смогла квалифицироваться на турнир из-за травмы.
Возвращение
В пятницу, 11 октября, в Новосибирске начались соревнования по спортивной гимнастике на призы олимпийского чемпиона Евгения Подгорного. Чусовитина выступила только в опорном прыжке и показала лучший результат среди всех участниц квалификации.
Этот турнир стал для Оксаны первым после травмы, которую она получила перед отборочным турниром на Олимпиаду-2024.
«Собой довольна, два прыжка сделала... Неплохо для первых соревнований на опоре и на помосте. Думаю, все идет как надо», — заявила гимнастка в видеоролике, опубликованном пресс-службой министерства спорта Новосибирской области.
Следующая цель — ОИ в Лос-Анджелесе
По словам Чусовитиной, она не сильно расстроилась из-за того, что пропустила Олимпиаду в Париже. Гимнастка уже поставила себе новую цель.
«Это спорт, я понимаю. Да, я готовила все четыре снаряда, делала многоборье. Было очень обидно, что в день опробы на заключительном снаряде я травмировалась, но я руки не отпустила. Я поняла, что значит, так должно быть, и значит, я должна попробовать отобраться в Лос-Анджелес», — отметила спортсменка.
Гимнастке будет к тому моменту 53 года. Свое первое золото чемпионата мира она завоевывала еще в 1991 году под флагом СССР, а затем стала олимпийской чемпионкой в команде, представляя сборную СНГ.
Спортсменка также выступала за Германию и взяла для нее серебро в Пекине в 2008-м, и только потом она вернулась в родной Узбекистан.
Все еще идет за мечтой
В интервью «СЭ» перед Играми в Токио в 2021-м Чусовитина говорила так: «Вообще у меня есть мечта — медаль за Узбекистан на Олимпиаде. И я иду к этой мечте. Если бы не попробовала, я бы очень сильно жалела. Поэтому я прикладываю усилия к осуществлению мечты».
А через несколько дней после того разговора Оксана на фестивале в Москве объявила публике, что завершит карьеру, но позднее изменила свое решение.
Удивительно, но одна из самых возрастных участниц Игр может появиться именно в сложнокоординационном виде спорта. Впрочем, Оксана уже занесена в Книгу рекордов Гиннесса как единственная в истории гимнастики спортсменка, выступавшая на восьми Олимпиадах.
Если Чусовитина попадет на ОИ-2028, то станет лишь третьей атлеткой, кому удастся принять участие в Играх девять раз (после яхтсмена Хуберта Раудашля и стрелка Афанасия Кузьмина).