O‘zbekistonda amaldorlar deklaratsiyalari to‘g‘risida qonun tayyorlanmoqda
"Davlat xizmatchilarining daromadlari va mol-mulkini deklaratsiya qilish to‘g‘risida"gi qonun loyihasi deklaratsiyalarni tuzish tartibini va ularda ko‘rsatilgan ma’lumotlarni tekshirish mexanizmini belgilaydi.
Bundan tashqari, xalqaro standartlarga muvofiq jinoiy yo‘l bilan topilgan daromadlarni qonuniylashtirish uchun javobgarlik kuchaytiriladi, shuningdek, qimmatli qog‘ozlar bozoridagi insayderlik ma’lumotlaridan foydalanish va manipulyatsiyalar uchun javobgarlik joriy etiladi.
Vazirlik va hokimlik lavozimlariga nomzodlar o‘z sohasida korrupsiyaning oldini olish rejalarini Oliy Majlis oldida himoya qilishlari shart bo‘ladi.
Iyun oyi oxirigacha korrupsiyaga oid jinoyatlar ro‘yxatini aniqlashtirish, ular uchun javobgarlikni kuchaytirish, shuningdek, korrupsiya haqida xabar beruvchi shaxslarni rag‘batlantirish va himoya qilish choralarini nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Yana bir qonun loyihasi yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish maqsadida mahalla va korxonalar darajasida soliq nazoratini takomillashtirish
ga qaratilgan. Unda biznesning soliqqa oid huquqbuzarliklariga tezkor choralar ko‘rish, ayrim turdagi huquqbuzarliklar uchun dastlabki ogohlantirish berish imkoniyati ko‘zda tutilgan.
Davlat xizmati sohasida davlat xizmatchilarining yagona reyestrini yaratish, malaka va samaradorlikni baholash uchun raqamli texnologiyalardan foydalangan holda bilim va tajribaga asoslangan ishga qabul qilishning shaffof tizimini joriy etish rejalashtirilgan.
Ilgari prezident Mirziyoyev davlat xizmatchilarining noqonuniy boyishi uchun javobgarlik joriy etishni taklif qilgan va amaldorlarning daromadlarini deklaratsiya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini qisqa muddatda jamoatchilik muhokamasiga qo‘yishni topshirgan edi.
Ta’kidlash joizki, XVJ O‘zbekistonga amaldorlarning daromadlarini deklaratsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni qabul qilishni tezlashtirishni ham tavsiya qilgan. Ushbu tashabbuslar korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish va davlat organlari faoliyatida shaffoflikni oshirishga qaratilgan.

В Узбекистане готовят закон о декларациях чиновников
В Узбекистане планируется ввести обязательное декларирование доходов и имущества государственных служащих. Соответствующая задача поставлена указом Шавката Мирзиёева от 21 апреля, который предусматривает разработку трех антикоррупционных законопроектов до конца мая.
Проект закона «О декларации доходов и имущества государственных служащих» определит порядок составления деклараций и механизм проверки указанных в них сведений.
Кроме того, будет усилена ответственность за легализацию преступных доходов в соответствии с международными стандартами, а также введена ответственность за использование инсайдерской информации и манипуляции на рынке ценных бумаг.
Кандидаты на должности министров и хокимов будут обязаны защищать планы по предотвращению коррупции в своей сфере перед Олий Мажлисом.
До конца июня планируется разработать законопроект, уточняющий перечень коррупционных преступлений и усиливающий ответственность за них, а также предусматривающий меры поощрения и защиты лиц, сообщающих о коррупции.
Еще один законопроект будет направлен на совершенствование налогового надзора на уровне махаллей и предприятий для борьбы с теневой экономикой. Он предусматривает оперативное реагирование на налоговые нарушения бизнеса с возможностью первого замечания при отдельных видах нарушений.
В сфере государственной службы планируется создать единый реестр госслужащих и внедрить прозрачный порядок приема на работу, основанный на знаниях и опыте, с использованием цифровых технологий для оценки квалификации и результативности.
Ранее президент Мирзиёев предлагал ввести ответственность за незаконное обогащение госслужащих и поручил вынести законопроект о декларировании доходов чиновников на общественное обсуждение в кратчайшие сроки.
Стоит отметить, что МВФ также рекомендовал Узбекистану ускорить принятие закона о декларировании доходов чиновников. Данные инициативы направлены на усиление борьбы с коррупцией и повышение прозрачности в деятельности государственных органов.