Olimpiya o'yinlari ishtirokchilariga davlat mukofotlari topshirildi
Shavkat Mirziyoyev XXXIII yozgi Olimpiya o’yinlari g’oliblari va sovrindorlari bilan uchrashdi. Uchrashuvda sportchilar, ularning murabbiylari, ota-onalari, shuningdek, milliy Olimpiya qo’mitasi, sport federatsiyalari va davlat tashkilotlari vakillari ishtirok etdilar.
Davlatimiz rahbari o’z nutqida sportchilarni tabriklab, ularning yutuqlari mamlakat yoshlarining yuksak salohiyatining isboti ekanini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, sakkizta oltin, ikkita kumush va uchta bronza medallarini qo’lga kiritish O’zbekiston yoshlari qanday yutuqlarga qodirligini ko’rsatadi. Umumjamoa hisobida mamlakatimiz dunyoda 13-o’rinni, Osiyoda to’rtinchi o’rinni va MDH mamlakatlari, turkiy va Islom davlatlari orasida birinchi o’rinni egalladi.
Alohida sportchilarning qahramonlik yutuqlariga alohida e’tibor qaratildi. Diera Keldierova yozgi Olimpiya o’yinlarida oltin medalni qo’lga kiritgan o’zbekistonlik birinchi ayol bo’ldi. Svetlana Osipova mamlakatga taekvondo ayollari tarixidagi birinchi kumush medalni olib keldi. Ulug’bek Rashitov taekvondo bo’yicha eng yosh ikki martalik chempion bo’ldi. Dzyudo va erkin kurashda ham muhim yutuqlarga erishildi va boks jamoasi eng ko’p oltin medalni qo’lga kiritib, rekordlarni yangiladi.
Mirziyoyev sportchilar va murabbiylarga mehnatlari va yutuqlari uchun minnatdorchilik bildirdi, Paralimpiya o’yinlari ishtirokchilariga omad tiladi va 2028 yilda Los-Anjelesda bo’lib o’tadigan navbatdagi Olimpiya o’yinlariga tayyorgarlik ko’rishga e’tibor qaratdi. Buning uchun federatsiyalar ishini kuchaytirish va xorijiy mutaxassislarni jalb qilish zarurligi ta’kidlandi. Sportchilarni tayyorlash uchun maxsus dasturlarni yaratish, shu jumladan yangi iste’dodlarni aniqlash va xalqaro miqyosda mashg’ulotlarni tashkil etish rejalari ishlab chiqilgan.
Tadbir yakunida sportchilar va murabbiylarga Olimpiadadagi ajoyib natijalari uchun mukofotlar topshirildi.

Участникам Олимпийских игр вручили государственные награды
Шавкат Мирзиёев встретился с победителями и призерами XXXIII летних Олимпийских игр. На встрече присутствовали спортсмены, их тренеры, родители, а также представители Национального олимпийского комитета, спортивных федераций и государственных организаций.
В своей речи глава государства поздравил спортсменов и отметил, что их успехи — это доказательство высокого потенциала молодёжи страны. Он подчеркнул, что завоевание восьми золотых, двух серебряных и трёх бронзовых медалей показывает, на какие свершения способна молодёжь Узбекистана. В общекомандном зачёте наша страна заняла 13-е место в мире, четвёртое место в Азии и первое среди стран СНГ, тюркских и исламских государств.
Особое внимание было уделено героическим достижениям отдельных спортсменов. Диёра Келдиёрова стала первой женщиной из Узбекистана, завоевавшей золотую медаль на летних Олимпийских играх. Светлана Осипова принесла стране первую серебряную медаль в истории женского тхэквондо. Улугбек Рашитов стал самым молодым двукратным чемпионом по тхэквондо. В дзюдо и вольной борьбе также были достигнуты значимые успехи, а сборная по боксу побила рекорды, завоевав наибольшее количество золотых медалей.
Мирзиёев выразил благодарность спортсменам и тренерам за их труд и достижения, пожелал удачи участникам Паралимпийских игр и обратил внимание на подготовку к следующим Олимпийским играм в Лос-Анджелесе в 2028 году. Подчеркивалось, что для этого необходимо усилить работу федераций и привлечь зарубежных специалистов. Разработаны планы по созданию специальных программ для подготовки спортсменов, включая выявление новых талантов и организацию тренировок на международном уровне.
В завершение мероприятия прошла церемония вручения наград спортсменам и тренерам за их выдающиеся результаты на Олимпийских играх.