Toshkent badiiy gimnastika bo‘yicha jahon kubogiga tayyorgarlik ko‘rmoqda
25-aprel kuni Toshkentda badiiy gimnastika bo‘yicha Jahon kubogi start oladi, bu turnir joriy yilgi turkumning uchinchi bosqichi bo‘ladi. O‘zbekiston poytaxtiga Avstraliya, Avstriya, Ozarbayjon, Armaniston, Belgiya, Bolgariya, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Germaniya, Fransiya, Italiya, Vengriya, Hindiston, Niderlandiya, Polsha, Meksika, Yaponiya, Filippin, Singapur, Suriya, Sloveniya, Turkiya, AQSH, O‘zbekiston kabi dunyoning 26 davlatidan eng yaxshi gimnastikachilar, shuningdek, neytral AIN maqomida qatnashadigan sportchilar keladi.
Turnir yulduzlari orasida Parij Olimpiadasi chempioni Darya Varfolomeyev (Germaniya) va guruh mashqlarida Xitoy jamoasi bor. Maxsus mehmon jahon va Yevropa chempionatlari sovrindori, 2024-yilgi Olimpiada finalchisi Yekaterina Vedeneyeva (Sloveniya) bo‘ladi.
Osiyo chempioni, Islom birdamligi o‘yinlari g‘olibi, shuningdek, Jahon kubogi g‘olibi Taxmina Ikromova, qit’a chempionati chempioni Anastasiya Saranseva va Parij Olimpiadasi finalchilari Mumtoza Is’hoqzoda, Irodaxon Sodiqova, Evelina Atalyans, Amaliya Mamedova, Adelya Fayzulina va Maftuna Zairovadan iborat terma jamoa guruh mashqlarida O‘zbekiston sharafini himoya qiladi.
Sofiyadagi Jahon kubogining birinchi bosqichida O‘zbekiston delegatsiyasi 4 ta sovrin qo‘lga kiritdi. Bular orasida Taxmina Ikromovaning to'qmoq bilan bajargan mashqlari uchun kumush medali va guruh mashqlarida jamoaviy kumush medal ham bor. Ikkinchi bosqich Bokuda bo‘lib o‘tdi, unda Mishel Nesterova va Lola Jo‘rayeva debyut qilishdi.
Jahon kubogida sportchilar Xalqaro gimnastika federatsiyasining 2025-yildan kuchga kirgan yangilangan Kodeksiga muvofiq dasturlarni namoyish etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi, poytaxt hokimligi va O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi bosh homiy "O‘zavtosanoat" AJ ko‘magida turnirning asosiy tashkilotchilari hisoblanadi.

Ташкент готовится к приему Кубка мира по художественной гимнастике
25 апреля в Ташкенте стартует Кубок мира по художественной гимнастике, который станет третьим этапом нынешней серии турнира. В столицу Узбекистана съедутся лучшие гимнастки из 26 стран мира, включая Австралию, Австрию, Азербайджан, Армению, Бельгию, Болгарию, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Германию, Францию, Италию, Венгрию, Индию, Нидерланды, Польшу, Мексику, Японию, Филиппины, Сингапур, Сирию, Словению, Турцию, США, Узбекистан, а также спортсменки, выступающие в нейтральном статусе AIN.
Среди звезд турнира чемпионка Олимпийских игр в Париже Дарья Варфоломеев (Германия) и команда в групповых упражнениях из Китая. Специальным гостем станет призер чемпионатов мира и Европы, финалистка Олимпиады 2024 Екатерина Веденеева (Словения).
Узбекистан на домашнем Кубке мира представят чемпионка Азии, Игр исламской солидарности, а также победительница Кубков мира Тахмина Икромова, чемпионка континентальных первенств Анастасия Саранцева и сборная команда в групповых упражнениях, в составе которой финалистки Олимпийских игр в Париже Мумтоза Исхакзода, Иродахон Садикова, Эвелина Атальянц, Амалия Мамедова, Аделя Файзулина и Мафтуна Заирова.
Первый этап Кубка мира в Софии принес узбекской делегации 4 награды, включая серебро Тахмины Икромовой с булавами и командное серебро в групповых упражнениях. Второй этап прошел в Баку, где дебютировали Мишель Нестерова и Лола Джураева.
На Кубке мира спортсменки будут демонстрировать программы, согласно обновленному Кодексу Международной Федерации Гимнастики, вступившему в силу с 2025 года.
Главными организаторами турнира выступают Министерство спорта Республики Узбекистан, Национальный Олимпийский Комитет, столичный хокимият и Федерация Гимнастики Узбекистана при содействии генерального спонсора АО «Узавтосаноат».