O‘zbekistonda “Men G‘olib Run” harbiy-vatanparvarlik yugurish musobaqasiga ro‘yxatdan o‘tish boshlandi
3-yanvar kuni Yugur.uz platformasida Vatan himoyachilari kuni va O‘zbekiston Qurolli Kuchlarining 33 yilligiga bag‘ishlangan “Men G‘olib Run” an’anaviy harbiy-vatanparvarlik yugurish musobaqasiga ro‘yxatdan o‘tish jarayoni boshlandi. Tadbir 12-yanvar kuni Yangi O‘zbekiston bog‘ida bo‘lib o‘tadi, unda mingdan ortiq ishtirokchi, jumladan Qurolli Kuchlar vakillari, kuch tuzilmalari xodimlari, professional sportchilar va yugurish ishqibozlari ishtirok etadi.
Musobaqa O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi tomonidan Milliy gvardiya, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi va Toshkent shahar hokimligi ko‘magida tashkil etilmoqda. Tadbirning bosh hamkori “O‘zbekneftgaz” AJ hisoblanadi.
“Men G‘olib Run” musobaqasi Qurolli Kuchlar va kuch tuzilmalari o‘rtasida shosse yugurish bo‘yicha O‘zbekiston chempionati doirasida o‘tkaziladi. Birinchi bosqich an’anaviy ravishda yanvar oyida, ikkinchisi esa may oyida Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlab o‘tkaziladi. “Men G‘olib Run” ko‘chma kubogi Qurolli Kuchlar va kuch tuzilmalari o‘quv yurtlari jamoalari o‘rtasida o‘ynaladi.
Yugurish dasturi ikkita masofani qamrab oladi: 3 km va 10 km. Ishtirokchilar 8-yanvarga qadar Yugur.uz platformasida ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Start paketlarining narxi 3 km masofa uchun 149 ming so‘m va 10 km masofa uchun 199 ming so‘mni tashkil etadi. O‘rinlar soni cheklangan: 3 km uchun 860 ta, 10 km uchun esa 640 ta o‘rin ajratilgan.
Har bir ishtirokchi ko‘krak raqami, My Laps chipi, buff, Long sleeve futbolkasi va to‘g‘nog‘ichlardan iborat start paketini oladi. Paketlar 10-yanvar kuni soat 10:00 dan 18:00 gacha Islom Karimov ko‘chasi, 98-uyda joylashgan Yengil atletika federatsiyasida (“Paxtakor” stadioni yonida) tarqatiladi.
Yengil atletika federatsiyasi raisining o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev “Men G‘olib Run” musobaqasi harbiy xizmatchilar va kuch tuzilmalari xodimlari o‘rtasida vatanparvarlik tuyg‘ulari va do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi. U ushbu yugurish barcha yugurish ishqibozlari uchun sport mavsumining boshlanishi sifatida muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida qayd etdi.

В Узбекистане стартовала регистрация на военно-патриотический забег Men G’olib Run
3 января на платформе Yugur.uz началась регистрация на ежегодный военно-патриотический забег Men G’olib Run, приуроченный к празднованию Дня защитников Родины и 33-летию Вооружённых сил Узбекистана. Мероприятие состоится 12 января в парке Yangi O’zbekiston, где соберутся более тысячи участников, включая представителей Вооружённых сил, сотрудников силовых структур, профессиональных спортсменов и любителей бега.
Организатором забега выступает Федерация лёгкой атлетики Узбекистана при поддержке Национальной гвардии, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Государственного таможенного комитета и хокимията Ташкента. Генеральным партнёром мероприятия стало АО «Узбекнефтегаз».
Men G’olib Run проводится в рамках чемпионата Узбекистана по шоссейному бегу среди Вооружённых сил и силовых структур. Первый этап традиционно проходит в январе, а второй — в мае, ко Дню памяти и почестей. Переходящий кубок Men G’olib Run разыграют между командами учебных заведений Вооружённых сил и силовых структур.
Программа забега включает две дистанции: 3 км и 10 км. Участники могут зарегистрироваться до 8 января на платформе Yugur.uz. Стоимость стартовых пакетов составляет 149 тысяч сумов для дистанции 3 км и 199 тысяч сумов для дистанции 10 км. Количество мест ограничено: 860 слотов на 3 км и 640 на 10 км.
Каждый участник получит стартовый пакет, включающий нагрудный номер, чип My Laps, бафф, футболку Long sleeve и булавки. Выдача пакетов состоится 10 января с 10:00 до 18:00 в Федерации лёгкой атлетики по адресу: ул. Ислама Каримова, 98 (ориентир: стадион «Пахтакор»).
Заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Андрей Абдувалиев подчеркнул, что Men G’olib Run направлен на укрепление патриотических настроений и дружеских связей среди военнослужащих и сотрудников силовых структур. Он отметил важность забега как старта спортивного сезона для всех любителей бега.