Parijda XVII yozgi Paralimpiya o’yinlari yakunlandi, 28-avgustdan 8-sentabrgacha o’zbekistonlik sportchilar Paralimpiyada ishtirok etish tarixidagi eng yaxshi natijalarga erishdilar.
Delegatsiya 10 ta oltin, 9 ta kumush va 7 ta bronza medalni qo’lga kiritdi va 168 ta ishtirokchi mamlakatlar orasida umumiy hisobda 13-o’rinni egalladi. Shuningdek, O’zbekiston Osiyoda Xitoy va Yaponiyadan keyin uchinchi, Markaziy Osiyo mamlakatlari, Islom birdamligi va turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar orasida birinchi bo’ldi.
O’zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov Toshkent aeroportida paralimpiyachilar uchrashuvining tantanali marosimini o’tkazdi. Janob Aripov davlat bayrog’ini delegatsiya bayroqchisi Xusniddin Norbekov qo’lidan oldi va sportchilarni yutuqlari bilan tabrikladi.
Aeroportdagi marosimdan so’ng, poytaxtning Markaziy ko’chalarida sportchilar kortejini kutib olishdi.
Bundan tashqari, O’zbekiston Milliy Olimpiya qo’mitasi barcha paralimpiyachilarni, ularning murabbiylari va muxlislarini Parijdagi o’yinlarda tarixiy muvaffaqiyatlari bilan tabrikladi, bu O’zbekiston sportini rivojlantirishda yangi bosqich bo’ldi.

Паралимпийцев торжественно встретили в Ташкенте
В Париже завершились XVII летние Паралимпийские игры, с 28 августа по 8 сентября спортсмены из Узбекистана добились своего лучшего результата за всю историю участия в Паралимпиаде.
Делегация завоевала 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых медалей, заняв 13-е место в общем зачёте среди 168 стран-участниц. Узбекистан также стал третьим в Азии после Китая и Японии, а среди стран Центральной Азии, государств-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств — первым.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов провёл торжественную церемонию встречи паралимпийцев в аэропорту Ташкента. Господин Арипов принял государственный флаг из рук знаменосца делегации Хусниддина Норбекова и поздравил спортсменов с их достижениями.
После церемонии в аэропорту, кортеж спортсменов был встречен на центральных улицах столицы.
Кроме того, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравил всех паралимпийцев, их тренеров и болельщиков с историческим успехом на играх в Париже, который стал новой вехой в развитии узбекистанского спорта.